Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trzy nowe stacje metra w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Tym samym II linia warszawskiego metra liczy już ponad 13 km długości i łączy bardzo od siebie oddalone dzielnice – Pragę i Wolę.

 

Peron II linii metra w Warszawie
Schody II linii metra w Warszawie

II linia metra z nowymi stacjami

II linia metra w Warszawie ma bardzo zróżnicowany wygląd. Jej centralny odcinek, projekt architektoniczny pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński, jest kolorowy i wyrazisty. Oddane do użytku w 2019 roku trzy stacje na Targówku, dzieło biura ILF Consulting Engineers Polska, są surowe, chłodne, minimalistyczne. Jakie są trzy nowe stacje na Woli?

 

Ich projekt architektoniczny powstał w Biurze Projektowym Kazimierski i Ryba. Autorzy każdą ze stacji opracowali tak, by swoim wystrojem nawiązywała do charakteru okolicy, do tradycji, przeszłości, historii Woli. I tak na stacji Płocka uhonorowano przemysłowe dziedzictwo dzielnicy -  ściany stacji pokryły okładziny z miedzi i innych metali, używanych w działających w sąsiedztwie zakładów elektronicznych. Do tej przeszłości nawiązują także geometryczne wzory na ścianach, inspirowane geometrią elektronicznych układów scalonych. Na stacji Moczydło oddano klimat zbudowanego w okolicy w latach 60. kąpieliska, jednego z najbardziej w stolicy popularnych kompleksów basenów. Stacja Księcia Janusza  - to natomiast wspomnienie folwarku Ulrychów, rozciągającego się na ogromnym terenie, dziś zabudowanym nowymi osiedlami.

Schody II linii metra w Warszawie
Peron II linii metra w Warszawie

Elementem nowych stacji, który z pewnością wyróżnia nowe stacje i który stanie się zapewne jednym z bardziej lubianych, są neony – nazwy stacji przy wejściu do każdej z nich oznaczono za pomocą świetlnych napisów o formach stylistycznie do nich dopasowanych. Projekty neonów – to także dzieło Biura Projektów Kazimierski i Ryba.

 

Z danych technicznych tej nowej, długo wyczekiwanej realizacji architektonicznej: nowe stacje II linii metra znajdują się na głębokości od 12,3 m do 18,2 m pod ziemią; stacja Płocka ma długość 163,6 m; Młynów - 168,2 m, Księcia Janusza ma aż 606,1 m długości, bo za stacją znajduje się jeszcze komora torów odstawczych.

Peron II linii metra w Warszawie
Schody II linii metra w Warszawie

Stacje II linii metra - Płocka, Młynów, Księcia Janusza - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Warszawa
Inwestor: Metro Warszawskie
Projektanci: Biuro Projektowe Kazimierski i Ryba
Generalny wykonawca: Gülermak

Projekt: 2016
Realizacja: 2020

Źródło zdjęć: um.warszawa.pl, infoulice.um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera