Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs „Zabytek Zadbany” organizuje co roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków; za procedurę konkursową odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Poddane troskliwym remontom zabytki oceniane są w konkursie w sześciu kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne); Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W 2020 roku w konkursie „Zabytek Zadbany” jury oceniało 63 obiekty z 16 województw. Jury pod uwagę brało jakość prac konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych. Projekty architektoniczne rewaloryzacji czy modernizacji zabytku – to zawsze duże wyzwanie. Jednocześnie jednak przywrócone do życia budowle historyczne cieszą się ogromną popularnością, niezależnie od tego, czy pełnią funkcje mieszkalne czy publiczne.

 

W konkursie „Zabytek Zadbany 2020” jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych obiektów w pięciu kategoriach. Wśród nagrodzonych realizacji architektoniczny znalazły się kościoły i klasztory, wille i pałace, a nawet dworzec czy pływalnia miejska. Warto zwrócić uwagę na obiekty, nagrodzone w kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” - to bowiem znane i popularne muzea, które dzięki starannej renowacji zyskały na atrakcyjności.

 

Jury konkursu „Zabytek Zadbany 2020” postanowiło uhonorować tą nagrodą siedzibę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które od wielu lat jest nie tylko ważną atrakcją turystyczną w regionie, ale i miejscem stałych badań konserwatorskich i działań restauratorskich i rewaloryzacyjnych, tym trudniejszych, że zabytkowy charakter ma nie tylko bryła pałacu, ale i jego bogato wyposażone wnętrza, a także rozległy pałacowy park.

Zabytek Zadbany 2020, Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Zabytek Zadbany 2020, Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Zobacz najpiękniejsze zabytki

 

W kategorii specjalnej nagrodę otrzymało także Muzeum Warszawy – zespół jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, które po niezwykle pieczołowicie przeprowadzonym remoncie stały się nie tylko wartościowym muzeum, ale i atrakcją samą w sobie. Jury przyznało obiektowi nagrodę m.in. za „wzorowe użytkowanie, właściwą adaptację oraz systematyczne działania konserwatorskie i rewaloryzacyjne w zespole kamienic przy Rynku Starego Miasta i ulicy Nowomiejskiej w Warszawie, prowadzone z poszanowaniem wartości zabytkowych zarówno odbudowy powojennej, jak i zachowanych i starannie eksponowanych oryginalnych elementów wcześniejszych”.

Źródło: nid.pl; muzeumwarszawy.pl, zamek-pszczyna.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera