Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs „Zabytek Zadbany” organizuje co roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków; za procedurę konkursową odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Poddane troskliwym remontom zabytki oceniane są w konkursie w sześciu kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne); Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W 2020 roku w konkursie „Zabytek Zadbany” jury oceniało 63 obiekty z 16 województw. Jury pod uwagę brało jakość prac konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych. Projekty architektoniczne rewaloryzacji czy modernizacji zabytku – to zawsze duże wyzwanie. Jednocześnie jednak przywrócone do życia budowle historyczne cieszą się ogromną popularnością, niezależnie od tego, czy pełnią funkcje mieszkalne czy publiczne.

 

W konkursie „Zabytek Zadbany 2020” jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych obiektów w pięciu kategoriach. Wśród nagrodzonych realizacji architektoniczny znalazły się kościoły i klasztory, wille i pałace, a nawet dworzec czy pływalnia miejska. Warto zwrócić uwagę na obiekty, nagrodzone w kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” - to bowiem znane i popularne muzea, które dzięki starannej renowacji zyskały na atrakcyjności.

 

Jury konkursu „Zabytek Zadbany 2020” postanowiło uhonorować tą nagrodą siedzibę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które od wielu lat jest nie tylko ważną atrakcją turystyczną w regionie, ale i miejscem stałych badań konserwatorskich i działań restauratorskich i rewaloryzacyjnych, tym trudniejszych, że zabytkowy charakter ma nie tylko bryła pałacu, ale i jego bogato wyposażone wnętrza, a także rozległy pałacowy park.

Zabytek Zadbany 2020, Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Zabytek Zadbany 2020, Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Zobacz najpiękniejsze zabytki

 

W kategorii specjalnej nagrodę otrzymało także Muzeum Warszawy – zespół jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, które po niezwykle pieczołowicie przeprowadzonym remoncie stały się nie tylko wartościowym muzeum, ale i atrakcją samą w sobie. Jury przyznało obiektowi nagrodę m.in. za „wzorowe użytkowanie, właściwą adaptację oraz systematyczne działania konserwatorskie i rewaloryzacyjne w zespole kamienic przy Rynku Starego Miasta i ulicy Nowomiejskiej w Warszawie, prowadzone z poszanowaniem wartości zabytkowych zarówno odbudowy powojennej, jak i zachowanych i starannie eksponowanych oryginalnych elementów wcześniejszych”.

Źródło: nid.pl; muzeumwarszawy.pl, zamek-pszczyna.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera