Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Metro jako element rewitalizacji

 

Czas czytania: ~ 1 min


Projekt architektoniczny dwóch stacji metra w Kopenhadze, Orientkaj i Nordhavn, opracowały pracownie Arup i Cobe. Ich powstanie – to część dużego programu rewitalizacji dawnych doków, które są właśnie z terenu poprzemysłowego zamieniane w wielofunkcyjną przestrzeń miejską i na nowo włączane do struktury duńskiej stolicy.

 

Metro w Kopenhadze, Orientkaj i Nordhavn
Metro w Kopenhadze, Orientkaj i Nordhavn

Infrastrukturalny projekt architektoniczny

Dwie nowe stacje metra, stanowiące rozbudowę istniejącej linii o nazwie Nordhavn, zostały swoją formą architektoniczną dopasowane do industrialnego charakteru okolicy. Architekci z pracowni Cobe i Arup nadali im formy chłodne i surowe, jednak dopasowane do skali człowieka, pełne światła i otwartych przestrzeni, a więc bardzo przyjazne.

Metro w Kopenhadze, Orientkaj i Nordhavn
Metro w Kopenhadze, Orientkaj i Nordhavn

Głównym elementem wyrazu tej realizacji architektonicznej uczyniono jasny beton. Uzupełniono go połyskującymi panelami w kilku stonowanych kolorach, pojawiającymi się w tunelach i na peronach czy białą mozaiką, wykorzystaną m.in. na balustradach schodów. Wszystkie detale są zastosowane z wielkim umiarem, co czyni ten obiekt stonowanym, prawie minimalistycznym.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu stacji metra

Zobacz proste budynki stacji

Projekt architektoniczny Arup i Cobe doskonale pokazuje, jak za pomocą bardzo stonowanych i prostych brył można stworzyć nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który nie będzie konkurował z otoczeniem, nie przytłoczy i zachowa swoją funkcjonalność, będąc estetycznym i wygodnym w użytkowaniu elementem miejskiej infrastruktury. Architektom udało się stworzyć formę wyrazistą i oryginalną, ale nie efekciarską, uzupełniającą, a nie górującą nad poddawaną rewitalizacji okolicą.

 

Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj - COAST

Źródło: cobe.dk


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Architektura Zagraniczna , Obiekty Zagraniczne , Realizacje Zagraniczne

Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza
Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza

W skalistym wąwozie niedaleko szwedzkiej cieśniny Skurusundet, w miejscu o trudnej topografii i boga ...

Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu
Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu

30 maja 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu podpisał umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby. No ...

Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace
Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace

Od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku w Osace trwa wystawa Expo. Znalazł się tam i polski pawi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera