Katedra Notre Dame będzie odbudowana w historycznej formie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Katedra Notre Dame będzie odbudowana w historycznej formie

 

Czas czytania: ~2 min


19 kwietnia 2019 roku świat wstrzymał oddech – nie trzeba było być koneserem architektury ani wielbicielem zabytków, by zdawać sobie sprawę, jak duża tragedią był ogień pochłaniający gotycką katedrę Notre Dame w Paryżu. Choć pożar wyglądał wyjątkowo dramatycznie, po jego ugaszeniu okazało się, że straty są spore, ale większa część budowli ocalała.

 

Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu

Nowoczesność czy przeszłość w katedrze Notre Dame

 

Kiedy tylko opadł dym po pożarze cały świat zaczął się zastawiać, jako dotworzyć zniszczone części katedry. Najbardziej widoczną stratą w tej bryle było zniknięcie w ogniu iglicy, górującej nad miastem, będącej jednym z jego znaków rozpoznawczych. Od razu po pożarze pojawiało się wiele projektów architektonicznych, proponujących nadanie nowej iglicy nowoczesnych form. Niektóre z nich opisywaliśmy, bo dyskusja ta była niezwykle ciekawa w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej.

 

Nowoczesne koncepcje dla iglicy katedry Notre Dame wywołały ogromne kontrowersje i emocje na całym świecie. Wiele osób nie było w stanie zaakceptować zmiany kształtu iglicy – mimo że ta, która spłonęła także nie była obiektem gotyckim, a powstałym w XIX wieku dodatkiem, zaprojektowanym dla katedry przez znanego historyka sztuki, architekta i konserwatora zabytków, Eugène’a Viollet-le-Duca.

Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu

Odbudowa Notre Dame jako zabytku

 

Debata na temat formy, jaką powinna przybrać zniszczona iglica ekscytowała tak samo specjalistów, jak „zwykłych” ludzi. Jedni pragnęli przywrócenia dokładnego stanu sprzed pożaru, inni uważali, że byłoby to fałszerstwo i należy pogodzić się z tym, że stara iglica przestała istnieć i zastąpić ją formą adekwatną do naszych czasów.

 

Spór ten rozstrzygnął się bardzo niedawno: na początku lipca 2020 roku prezydent Francji, Emanuel Macron ogłosił, że iglica zostanie odtworzona – odbudowana w formie takiej, jaką miała przed pożarem, podobnie stanie się z innymi zniszczonymi w czasie pożaru elementami zabytkowego kościoła. Choć remont potrwa pewnie wiele lat i będzie kosztowny, ma przywrócić katedrze Notre Dame jej wygląd sprzed kwietnia 2019 roku.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org

Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu
Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy projekt dworca w Olsztynie
Nowy projekt dworca w Olsztynie

Dworzec Olsztyn Główny w swojej obecnej postaci powstał w 1971 roku. Ma formę modernistycznego pawil ...

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera