Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polska artystka w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie

 

Czas czytania: ~2 min


"It begins with one word. Choose your own" – to tytuł instalacji autorstwa polskiej artystki Katarzyny Krakowiak. Będzie ona przez miesiąc od 23 lipca 2020 roku prezentowana w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nie będzie to do końca typowe dzieło sztuki.

 

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Polski projekt w Barcelonie

Katarzyna Krakowiak postanowiła w minimalistycznej, modernistycznej bryle barcelońskiego pawilonu stworzyć przestrzeń zachęcającą do pewnego rodzaju zadumy nad kondycją ludzkości, przyszłością cywilizacji, różnymi zagrożeniami, które stoją przed nami jako ludźmi i przed naszą planetą. Co ciekawe, mimo że projekt został opracowany znacznie wcześniej, w obliczu pandemii, która wiosną ogarnęła świat, pomysł Krakowiak tylko zyskał na aktualności.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Katarzyna Krakowiak w swojej twórczości od lat wykorzystuje dźwięk, o niego oparty był choćby jej projekt, prezentowany w polskim pawilonie podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku. Dlatego też kreowanie obiektów artystycznych z czegoś tak ulotnego, jak dźwięk, nie jest dla tej artystki niczym niezwykłym.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

W Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie Katarzyna Krakowiak pokaże instalację dźwiękową, złożoną ze słów, które przez ostatnie tygodnie „zbierała” wśród ludzi. Z nich artystka ułożyła niezwykłą melodię. Twórcy wystawy tak opisują ten pomysł: „Polifoniczna kompozycja powstanie z nadesłanych, w ramach otwartego naboru, słów – opisanych i przetłumaczonych, które będą  użyte w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy dającej początek nowej strukturze. (…) Powstanie z nich kompozycja, która stanie się melodią naszej egzystencji. Utwór będzie zawierał pytania o kondycję jednostki ludzkiej i o główne cechy współczesnych społeczeństw. Będzie również zwracał się ku przyszłości  i rozważał możliwości naszego przetrwania”.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Zobacz niezwykłą instalację dźwiękową

Katarzyna Krakowiak swoje dźwiękowe instalacje zawsze ściśle wiąże z budynkami, które są miejscem ich prezentacji. Bryły architektoniczne artystka traktuje symbolicznie, jako „opakowania”, ramy naszej egzystencji, le i dosłownie – jako wielkie pudła rezonansowe, sale koncertowe, w których rozbrzmiewają związane z ludzkim życiem dźwięki. Tak jest i tym razem: swój projekt Krakowiak wpisała w niezwykłą, specyficzną, a zarazem ikoniczną przestrzeń modernistycznego pawilonu.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Współorganizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, a partnerem Polski Instytut Kultury w Madrycie. Kuratorami wystawy, realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe, są Marcin Szczelina i Ivan Blasi.
Zdjęcia: Anna Mas

 

Zobacz film z otwarcia wystawy.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Instalacja Architektoniczna

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera