Polski projekt w Barcelonie na Mies van der Rohe - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polska artystka w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie

 

Czas czytania: ~2 min


"It begins with one word. Choose your own" – to tytuł instalacji autorstwa polskiej artystki Katarzyny Krakowiak. Będzie ona przez miesiąc od 23 lipca 2020 roku prezentowana w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nie będzie to do końca typowe dzieło sztuki.

 

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Polski projekt w Barcelonie

Katarzyna Krakowiak postanowiła w minimalistycznej, modernistycznej bryle barcelońskiego pawilonu stworzyć przestrzeń zachęcającą do pewnego rodzaju zadumy nad kondycją ludzkości, przyszłością cywilizacji, różnymi zagrożeniami, które stoją przed nami jako ludźmi i przed naszą planetą. Co ciekawe, mimo że projekt został opracowany znacznie wcześniej, w obliczu pandemii, która wiosną ogarnęła świat, pomysł Krakowiak tylko zyskał na aktualności.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Katarzyna Krakowiak w swojej twórczości od lat wykorzystuje dźwięk, o niego oparty był choćby jej projekt, prezentowany w polskim pawilonie podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku. Dlatego też kreowanie obiektów artystycznych z czegoś tak ulotnego, jak dźwięk, nie jest dla tej artystki niczym niezwykłym.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

W Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie Katarzyna Krakowiak pokaże instalację dźwiękową, złożoną ze słów, które przez ostatnie tygodnie „zbierała” wśród ludzi. Z nich artystka ułożyła niezwykłą melodię. Twórcy wystawy tak opisują ten pomysł: „Polifoniczna kompozycja powstanie z nadesłanych, w ramach otwartego naboru, słów – opisanych i przetłumaczonych, które będą  użyte w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy dającej początek nowej strukturze. (…) Powstanie z nich kompozycja, która stanie się melodią naszej egzystencji. Utwór będzie zawierał pytania o kondycję jednostki ludzkiej i o główne cechy współczesnych społeczeństw. Będzie również zwracał się ku przyszłości  i rozważał możliwości naszego przetrwania”.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Zobacz niezwykłą instalację dźwiękową

Katarzyna Krakowiak swoje dźwiękowe instalacje zawsze ściśle wiąże z budynkami, które są miejscem ich prezentacji. Bryły architektoniczne artystka traktuje symbolicznie, jako „opakowania”, ramy naszej egzystencji, le i dosłownie – jako wielkie pudła rezonansowe, sale koncertowe, w których rozbrzmiewają związane z ludzkim życiem dźwięki. Tak jest i tym razem: swój projekt Krakowiak wpisała w niezwykłą, specyficzną, a zarazem ikoniczną przestrzeń modernistycznego pawilonu.

Instalacja architektoniczna Katarzyna Krakowiak

Współorganizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, a partnerem Polski Instytut Kultury w Madrycie. Kuratorami wystawy, realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe, są Marcin Szczelina i Ivan Blasi.
Zdjęcia: Anna Mas

 

Zobacz film z otwarcia wystawy.

Podepnij swój artykuł

tagi

Instalacja Architektoniczna

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera