Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernistyczna przebudowa dworca w Chełmie

 

Czas czytania: ~2 min


Dworzec kolejowy w Chełmie – to realizacja architektoniczna z lat 60. XX wieku. Trzydzieści lat później budynek przeszedł pierwszą metamorfozę: został przebudowany w panującym wówczas w architekturze stylu postmodernistycznym. Teraz powstał projekt przywrócenia mu form sprzed tej przebudowy.

 

Dworzec kolejowy w Chełmie

Dworzec kolejowy w Chełmie - stan obecny

Projekt przebudowy dworca

Przez wiele dekad polskie dworce nie cieszyły się dobrą sławą – choć często były obiektami o ciekawej, nierzadko zabytkowej architekturze, przez lata zaniedbywane stały się miejscami mało bezpiecznymi i mało urodziwymi. Przy okazji Euro 2012 rozpoczęto remonty polskich dworców. Dziś wiele z nich odzyskało blask, wyremontowano je i uzupełniono o nowe funkcje, jak w Rudzie Śląskiej-Chebziu, zmodernizowano, jak w Starogardzie Gdańskim, rozbudowano, jak ten w Bydgoszczy czy wzniesiono od nowa, jak w Łodzi. Teraz do grona odnowionych stacji kolejowych ma dołączyć ta w Chełmie.

Projekt dworca kolejowego w Chełmie

Obecną formę architektoniczną dworzec kolejowy w Chełmie zawdzięcza przebudowie z lat 90. XX wieku. Ta postmodernistyczna bryła nie jest dobrze odbierana, ponadto dworzec nie jest już funkcjonalny wg współczesnych standardów. To dlatego ma zostać gruntownie przebudowany. Choć mówi się, że jego nowa forma być nawiązaniem do kształtu budynku z lat 60., zarówno wygląd, jak aranżacja przestrzeni tej stacji kolejowej będzie współczesna.

Projekt dworca kolejowego w Chełmie

Zobacz nową bryłę dworca

Dworzec w Chełmie dzięki przebudowie stanie się obiektem trzykondygnacyjnym. Podziemie zajmą pomieszczenia techniczne, piętro – biura, na parterze powstanie hala obsługi podróżnych. Atrakcją ma być wysoki na dwie kondygnacje, jasny hol, w którym przewidziano miejsce na dużą mapę miasta w kształcie orła (co jest nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”, założone na planie przypominającym kształtem zarys orła).  Elewacje budynku mają być wykonane z kredowojasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku.

Projekt dworca kolejowego w Chełmie

Nie mniej ważnym elementem projektu architektonicznego przebudowy dworca jest przestrzeń wokół niego. Plac dworcowy ma zostać zmodernizowany i częściowo zadaszony, dzięki czemu stanie się miejskim placem przewidzianym dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych, a także do odpoczynku. Bryłę uzupełni także specjalnie zaprojektowana, kontrastująca z jasnymi elewacjami zieleń.

 

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest on współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rozpoczęcie przebudowy dworca zaplanowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.

 

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Modernizacja Obiektu

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera