Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt domu w japońskim stylu

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia 89 stopni określa siebie mianem studia kreatywnego. Członkowie jej zespołu sami piszą o sobie: „w codziennej pracy łączymy różne dziedziny dizajnu – architekturę, grafikę, branding, user experience. Praca przy tak zróżnicowanych projektach powoduje, że do każdego zadania podchodzimy twórczo i nieszablonowo. Nie boimy się przy tym eksperymentów i nieoczywistych połączeń, ponieważ chcemy, aby nasze projekty były wyraziste i wyjątkowe”.

 

Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni
Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni

Oryginalny dom

Ta otwartość na oryginalne pomysły zmaterializowała się w projekcie architektonicznym domu jednorodzinnego pod Warszawą. To budynek stworzony z myślą o rodzinie z dwójką dzieci, zaprojektowany tak, by dopasowanie do potrzeb mieszkańców i do otoczenia łączyło się niebanalną formą architektoniczną. Ciekawych pomysłów na mieszkalne bryły architektoniczne można w dorobku polskich architektów znaleźć dużo – od brył, które się poruszają (zobacz dom kwadrantowy), przez takie o nietypowym planie (zobacz FAN-CY-HOUSE) po formy odważne w formie czy doborze materiałów (zobacz dom pod Opolem). Nie zawsze oryginalność „się broni” w danej lokalizacji czy kontekście, bywa „na siłę”, jednak większość tego typu projektów architektonicznych warta jest uwagi.

Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni
Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni

Jak mówią autorzy projektu architektonicznego z pracowni 89 stopni, priorytetem w ich pracy było podporządkowanie bryły walorom krajobrazowym, szczególnie porastającym działkę brzozom, których białe pnie architekci chcieli wydobyć i podkreślić. To właśnie z tego powodu podjęto decyzję o tym, aby elewacje domu były czarne. Wykonano je w całości w starej japońskiej technice Shou Sugi Ban polegającej na konserwacji drewna przez opalanie. Proces ten nie tylko służy naturalnemu zabarwieniu desek na czarno, ale wydobywa również niesamowite walory estetyczne drewna. Architekci zdecydowali się wyrazistość tej bryły podkreślić jeszcze detalem: część glifów oraz podsufitki wyeksponowano przez zastosowanie do ich budowy modrzewia syberyjskiego w naturalnym odcieniu.

Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni
Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni

Zobacz czarny dom drewniany

Dom ma nowoczesny kształt: bryłę skomponowano z dwóch części, przy czym górną, nieco mniejszą niż dolna, lekko przesunięto. Dzięki temu udało się uzyskać podcień nad wejściem i zadaszenie nad częścią tarasu przy salonie. Ten prosty gest przesunięcia brył względem siebie nadał monolitycznej bryle lekkości i oddechu. Ważnym elementem bryły jest wysokie na ponad 5 metrów okno od strony południowej, doświetlające jadalnię.

Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni
Shou Sugi Ban House, czarny dom od 89 stopni

Układ wnętrz dostosowano do stron świata. Tak go opisują sami autorzy projektu architektonicznego: „W północnej części zlokalizowanej od strony wjazdu na działkę znajdują się kuchnia oraz sypialnie dzieci, natomiast w południowej - salon, jadalnia i sypialnia rodziców. Rozległe przeszklenia pokoju dziennego łączą go funkcjonalnie i wizualnie z ogrodem. W centralnej części budynku znajdują się schody rozdzielające kuchnię od salonu. Po wejściu na piętro ukazuje się widok na wysoką jadalnię”.

 

Zobacz galerię zdjęć domu z drewna

Shou Sugi Ban House - metryczka projektu domu

Lokalizacja: pod Warszawą
Inwestor: Prywatny
Projekt architektoniczny: Joachim Surdy – 89 stopni, Michał Pawlik
Realizacja: 2020

Źródło: instagram.com/89_stopni/; facebook.com/89stopni


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Domu, Dom Jednorodzinny, Nowoczeny Dom, Hot

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera