Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy projekt dworca w Olsztynie

 

Czas czytania: ~2 min


Dworzec Olsztyn Główny w swojej obecnej postaci powstał w 1971 roku. Ma formę modernistycznego pawilonu, połączonego z podobnym gmachem dworca autobusowego. Zaniedbany i nie do końca już dziś funkcjonalny ma zniknąć. PKP S.A. przedstawiła swoją wizję nowego obiektu dworcowego w tym miejscu.

 

projekt dworca Olsztyn

Transportowy projekt architektoniczny

O projektach architektonicznych modernizacji, przebudowy, rozbiórek i remontów dworców swego czasu pisaliśmy sporo, bo wiele takich realizacji w ostatnich latach miało miejsce. Liczne koncepcje są rozwijane także dziś. Jednym dworcom przywara się świetność (zobacz dworzec w Starogardzie Gdańskim), inne zastępuje nowymi bryłami (zobacz dworzec Łódź Fabryczna), jeszcze inne rozbudowuje w nowoczesny sposób, ale z poszanowaniem przeszłości (zobacz dworzec Bydgoszcz Główna).  

projekt dworca Olsztyn
projekt dworca Olsztyn

Projekt architektoniczny nowego dworca Olsztyn Główny przez pewien czas wiązał się z różnymi perturbacjami; sąsiedni dworzec autobusowy kupi deweloper, który chciał stworzyć w tym miejscu obiekt handlowy z funkcją dworca – pierwotnie PKP miało brać udział w tym przedsięwzięciu, włączając w obręb nowej inwestycji także stację kolejową. Teraz jednak zarządca dworca prezentuje nowe wizualizacje nowego budynku, narysowane osobno od koncepcji na dworzec PKS. Wiele głosów sprzeciwu wywołała także wizja rozbiórki modernistycznego pawilonu – obrońcy powojennej architektury bronili obiektu, pokazując jego walory i podkreślając potrzebę jedynie modernizacji budynku.

projekt dworca Olsztyn
projekt dworca Olsztyn

Zobacz nowy pomysł na dworzec

Spółka PKP zdecydowała się jednak istniejący dworzec Olsztyn Główny rozebrać i w jego miejscu postawić nowy – bardzo nowoczesny obiekt. „– Miasto o wielkości i potencjale Olsztyna zasługuje na nowy, funkcjonalny i reprezentacyjny dworzec” - tłumaczyła Małgorzata Zielińska, członkini zarządu PKP S.A. Istniejące na razie wizualizacje nowego budynku mają charalter koncepcyjny, nie jest to projekt architektoniczny przeznaczony do realizacji. Pokazuje jednak pewien kierunek w stylu bryły, jaki widzą w tym miejscu zarządzający stacją.

projekt dworca Olsztyn
projekt dworca Olsztyn

Dynamiczna sylwetka nowego dworca ma kryć pomieszczenia zdominowane przez funkcje obsługi pasażerów – tym samym PKP daje do zrozumienia, że nie widzi w tym miejscu centrum handlowego. Przestrzenie handlowe i usługowe mają pojawić się w obiekcie tylko w takiej skali, w jakiej potrzebne są na tradycyjnym dworcu.

 

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera