Projekt architektoniczny w górach od WXCA - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WXCA projektuje Apartamenty XYZ

 

Czas czytania: ~2 min


Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs architektoniczny. Zwyciężyła w nim koncepcja znanej warszawskiej pracowni WXCA, która dla górskiego kurortu stworzyła propozycję brył inspirowanych tradycyjną beskidzką architekturą.

 

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Projekt architektoniczny w górach

Apartamenty XYZ – bo taką nazwę nosi ta realizacja architektoniczna – to trzy połączone ze sobą, kameralne budynki, mieszczące apartamenty na wynajem. W tym projekcie wiele uwagi ma być poświęcone wysokiej jakości architekturze i wykończeniu. W polskich górach powstaje ostatnio coraz więcej brył o niebanalnych kształtach (zobacz dom w górach), inspirowanych formami otaczającego krajobrazu (zobacz Re Bias House) i starannie wpisywanych w malowniczy pejzaż (zobacz domy w Bieszczadach).

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Apartamenty XYZ, projekt architektoniczny pracowni WXCA, to także pomysł na wpisane nowych brył w górski krajobraz. Aby uszanować zapisy planu miejscowego o niskiej i kameralnej zabudowie, nowa inwestycja w Szczyrku otrzymała formę trzech niewielkich, trzykondygnacyjnych budynków, zintegrowanych ze sobą szklanymi łącznikami. Obiekty pomieszczą 30 apartamentów o powierzchni 31 i 32 m2, których właściciele, poza prawem do samodzielnego użytkowania, będą mogli wynajmować.

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Pracownia WXCA, opracowując projekt architektoniczny dla tej luksusowej inwestycji sięgnęła po inspiracje tradycyjną, lokalną architekturą. W bryłach wykorzystane będzie drewno, pojawią się spadziste dachy. Tak sami architekci opisują swój pomysł na te obiekty architektoniczne: „Podział na trzy obiekty pozwala na stworzenie kameralnej atmosfery górskich domów i otwarć widokowych w kierunku gór. Wszystkie trzy budynki będą połączone szklanymi łącznikami, których dachy będą porośnięte ziołami lub innymi pachnącymi roślinami. Dzięki charakterystycznym krzywiznom dachów i nowoczesnym bryłom, przypominają sąsiadujące ze sobą stoki górskie”.

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Nowoczesne bryły w krajobrazie

Podział na trzy budynki – to nie tylko wymóg planu miejscowego. Każda z części tego obiektu będzie miała nieco inny charakter. Budynek X – jak eXtreme – pomieści m.in. restaurację z apres SKI czy strefę coworkingu. On stanie najbliżej ulicy, będzie bardziej gwarny. Bryła o nazwie Y – jak You - to przestrzeń głównie dla rodzin, z tarasem i ogrodem na dachu, a także bawialnią dla dzieci. W najgłębszej części działki stanie bryła Z – jak Zen. Tu znajdzie się strefa wypoczynku z basenem i sauną, a na zewnątrz – miejsce na wspólne ogniska czy pikniki.

 

Apartamenty XYZ - metryczka projektu budynków

Lokalizacja: Szczyrk

Inwestor: Apartamenty Złoty Widok
Projekt architektoniczny: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec, Anna Jarosz-Siembiot

Powierzchnia użytkowa: 1430 m2
Projekt: 2019

Źródło: apartamentyxyz.pl; wxca.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera