Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WXCA projektuje Apartamenty XYZ

 

Czas czytania: ~2 min


Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs architektoniczny. Zwyciężyła w nim koncepcja znanej warszawskiej pracowni WXCA, która dla górskiego kurortu stworzyła propozycję brył inspirowanych tradycyjną beskidzką architekturą.

 

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Projekt architektoniczny w górach

Apartamenty XYZ – bo taką nazwę nosi ta realizacja architektoniczna – to trzy połączone ze sobą, kameralne budynki, mieszczące apartamenty na wynajem. W tym projekcie wiele uwagi ma być poświęcone wysokiej jakości architekturze i wykończeniu. W polskich górach powstaje ostatnio coraz więcej brył o niebanalnych kształtach (zobacz dom w górach), inspirowanych formami otaczającego krajobrazu (zobacz Re Bias House) i starannie wpisywanych w malowniczy pejzaż (zobacz domy w Bieszczadach).

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Apartamenty XYZ, projekt architektoniczny pracowni WXCA, to także pomysł na wpisane nowych brył w górski krajobraz. Aby uszanować zapisy planu miejscowego o niskiej i kameralnej zabudowie, nowa inwestycja w Szczyrku otrzymała formę trzech niewielkich, trzykondygnacyjnych budynków, zintegrowanych ze sobą szklanymi łącznikami. Obiekty pomieszczą 30 apartamentów o powierzchni 31 i 32 m2, których właściciele, poza prawem do samodzielnego użytkowania, będą mogli wynajmować.

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Pracownia WXCA, opracowując projekt architektoniczny dla tej luksusowej inwestycji sięgnęła po inspiracje tradycyjną, lokalną architekturą. W bryłach wykorzystane będzie drewno, pojawią się spadziste dachy. Tak sami architekci opisują swój pomysł na te obiekty architektoniczne: „Podział na trzy obiekty pozwala na stworzenie kameralnej atmosfery górskich domów i otwarć widokowych w kierunku gór. Wszystkie trzy budynki będą połączone szklanymi łącznikami, których dachy będą porośnięte ziołami lub innymi pachnącymi roślinami. Dzięki charakterystycznym krzywiznom dachów i nowoczesnym bryłom, przypominają sąsiadujące ze sobą stoki górskie”.

Projekt budynków mieszkalnych od WXCA

Nowoczesne bryły w krajobrazie

Podział na trzy budynki – to nie tylko wymóg planu miejscowego. Każda z części tego obiektu będzie miała nieco inny charakter. Budynek X – jak eXtreme – pomieści m.in. restaurację z apres SKI czy strefę coworkingu. On stanie najbliżej ulicy, będzie bardziej gwarny. Bryła o nazwie Y – jak You - to przestrzeń głównie dla rodzin, z tarasem i ogrodem na dachu, a także bawialnią dla dzieci. W najgłębszej części działki stanie bryła Z – jak Zen. Tu znajdzie się strefa wypoczynku z basenem i sauną, a na zewnątrz – miejsce na wspólne ogniska czy pikniki.

 

Apartamenty XYZ - metryczka projektu budynków

Lokalizacja: Szczyrk

Inwestor: Apartamenty Złoty Widok
Projekt architektoniczny: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec, Anna Jarosz-Siembiot

Powierzchnia użytkowa: 1430 m2
Projekt: 2019

Źródło: apartamentyxyz.pl; wxca.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek Mieszkalny, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera