Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przywitać cesarza, pożegnać pasażera. Ulica Piłsudskiego we Wroclawiu - spacer architektoniczny

 

Czas czytania: ~ 1 min


Zapraszamy na spacer architektoniczny pt. Przywitać cesarza, pożegnać pasażera, który odkrywa to co niewidoczne na pierwszy rzut oka - magię i czar ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu, Zbiórka 22 sierpnia 2020 o godz. 11:00, Dobro&Dobro, ul. Małachowskiego 2. Oprowadza Krzysztof Ziental. Obowiązują zapisy.

 

Inne Spacery: Przywitać cesarza, pożegnać pasażera.

Architektura Wrocławia

Niezwykłe walory historyczne i architektoniczne ulicy Piłsudskiego widać na każdym kroku. Dziś znajduje się na niej wiele istotnych punktów na mapie miasta takie jak: Teatr Muzyczny Capitol, Dworzec Główny PKP, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy budynek Filharmonii. Nie zawsze jednak tak było. Przedwojenna jej nazwa Gartenstrasse, a więc Ogrodowa, faktycznie wskazuje jej pierwotny charakter. Były tu ogrody warzywne i sady, których płody trafiały na wrocławskie stoły.

Znaczenie ulica nabrała od lat 40. XIX w., a więc od rozwoju kolei. To właśnie wiek pary i maszyn spowodował, że na przełomie XIX i XX w. ulica stała się salonem miasta. W miejscu dawnych ogrodów wzniesiono liczne hotele, restauracje, a wreszcie gmachy instytucji administracyjnych i kulturalnych. Również po wojnie, pomimo zniszczeń szybko ówczesna ul. Świerczewskiego stała się obok ul. Świdnickiej główną arterią handlowo-usługową. Charakter wielkomiejski ulica miała zarówno za dnia, jak i w nocy, rozświetlona feerią barw neonów.

 

Więcej informacji o spacerze architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spacer Architektoniczny

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera