Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piękna architektura z drukarki

 

Czas czytania: ~1 min


Mająca swoją siedzibę w Seulu pracownia SWNA od dawna zajmuje się badaniem możliwości druku 3D oraz innych eksperymentalnych technik w dziedzinie architektury. Bo choć wiemy już, że za pomocą drukarek 3D da się produkować domy, zwykle nie odznaczają się one ciekawymi formami architektonicznymi. SWNA chce udowodnić, że może być inaczej.

 

Druk 3D w architekturze

Druk 3D w architekturze

 

Projektanci z biura SWNA dla Gwangju Design Center opracowali niedawno sposób drukowania ścian z betonu takim sposobem, by można było im nadawać nietypowe formy. Tak powstały ściany, przypominające falującą na wietrze tkaninę, lekkie, sprawiające wrażenie ruchu. A więc zupełnie inne niż masywne struktury do tej pory znane z produkcji drukarek 3D.

 

Te zwiewne formy udało się osiągnąć projektantom z SWNA dzięki współpracy z firmą CORONA produkującą drukarki 3D oraz dzięki odpowiedniemu doborowi dwóch maszyn, których użyto do wyprodukowania falujących ścian. Jak mówią projektanci z SWNA, powstanie tych ścian było możliwe dzięki operowaniu kilkoma dyszami, rozprowadzającymi beton poziomymi warstwami.

Druk 3D w budownictwie

Efektowna forma budynku z betonu

 

Celem projektu było nie tylko wyprodukowanie atrakcyjnej wizualnie formy architektonicznej, nie mniej ważne było, żeby wydrukowane ściany mogły samodzielnie stać, żeby miały także wartość konstrukcyjną, mogły stanowić np. ściany osłonowe.

 

Warto obserwować dokonania kolejnych pracowni architektonicznych w dziedzinie druku 3D – to z całą pewnością dziedzina, która dynamicznie rozwija się i może przynieść jeszcze wiele zmian w światowej architekturze. 

Druk cyfrowy i architektura

Podepnij swój artykuł

tagi

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera