Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielone osiedle – projekt (za) bardzo ekologiczny

 

Czas czytania: ~1 min


Potrzebujemy zieleni w miastach – to jasne. Szczególnie jest ona potrzebna w tych metropoliach, które zabudowane do granic możliwości i niezwykle tłumnie zaludnione nie mają miejsca na parki i skwery, a nawet niewielkie trawniki. Szczególnie dużo takich miast powstało i wciąż powstaje w Chinach. Odpowiedzią wydają się wertykalne ogrody.

 

Ekologiczne osiedle Qiyi City Forest Garden

Ekologiczny projekt architektoniczny

Wszyscy znamy takie projekty – wieżowców, których elewacje, balkony, tarasy, dachy są gęsto porośnięte zielenią. Ich imponujący wygląd zachwyca, a eksperci zachwalają je jako ratunek dla wybetonowanych miejskich przestrzeni, w których trudno żyć. Wśród takich realizacji architektonicznych było też osiedle Qiyi City Forest Garden w Chinach.

 

Osiedle Qiyi City Forest Garden zostało zbudowane w 2018 roku i reklamowane było jako „ekologiczny raj”, jako wyjątkowy eksperyment, oferujący mieszkańcom niespotykane nigdzie warunki życia. Mieszczący 826 apartamentów kompleks wieżowców wyposażono w ogromne balkony, gęsto obstawione ogromnymi donicami z krzewami i niewielkimi drzewami. Gęsta zieleń pokrywała elewacje domów, robiąc rzeczywiście wyjątkowe wrażenie.

Ekologiczne osiedle Qiyi City Forest Garden

Zobacz zielone osiedle

Apartamenty w chińskim osiedlu Qiyi City Forest Garden sprzedały się podobno błyskawicznie, jednak z czasem mieszkańcy zaczęli opuszczać swoje domy. Dlaczego? Okazało się, że wśród gęstej, dorodnej zieleni doskonałe warunki życia dla siebie znalazły… komary. Na balkonach ośmiu wieżowców tych owadów zalęgło się tak dużo, że w mieszkaniach podobno nie dało się po prostu przebywać. Okazało się, że nadmiar natury – w końcu komary są częścią składową świata przyrodniczego – stał się dla mieszkańców nieznośny.


Źródło: archinect.com, telegraph.co.uk


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Ekologia, Realizacja Architektoniczna, Obiekty Zagraniczne

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera