Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zbigniew Macków laureatem Honorowej Nagrody SARP 2020

 

Czas czytania: ~2 min


Zbigniew Macków został kolejnym laureatem Honorowej Nagrody SARP, dołączając tym samym do grona projektantów o dokonaniach szczególnych i wyjątkowych dla rozwoju polskiej architektury. Kapituła Honorowej Nagrody SARP składająca się z Laureatów lat ubiegłych, arch. Marka Dunikowskiego, SARP Oddział Kraków – HN 2004, arch. Mariana Fikusa, SARP Oddział Poznań – HN 2008, arch. Jacka Lenarta, SARP Oddział Szczecin – HN 2019, arch. Bolesława Stelmacha, Oddział Warszawski SARP – HN 2010 oraz Prezesa SARP arch. Bohdana (Bisia) Lisowskiego już po raz pięćdziesiąty piąty przyznała swoje najwyższe i najważniejsze wyróżnienie.

 

Zbigniew Maćków

Zbigniew Maćków

Zbigniew Macków ma na koncie dziesiątki realizacji architektonicznych, które były nie tylko szeroko komentowane i doceniane, ale w realny sposób wpłynęły na kształt i rozwój okolic, w których powstały. Laureat Honorowej Nagrody SARP 2020 związany jest z Wrocławiem i to w tym mieście znajduje się najwięcej brył jego autorstwa. Od ikonicznej już rozbudowy domu handlowego Renoma, przez wielkomiejski apartamentowiec Thespian, minimalistyczny i brutalistyczny przystanek komunikacji publicznej, bardzo nowoczesną w wyrazie bryłę szkoły, nadrzeczny kompleks mieszkalno-biurowy po jeden z najnowszych, niezwykle elegancki kwartał śródmiejskiej zabudowy biurowej.

Honorowa Nagroda SARP 2020 dla Zbigniewa Maćkowa

Nowy Targ

Dokonaniem wyjątkowym i szczególnie docenionym przez przyznające Honorową Nagrodę SARP grono jest osiedle Nowe Żerniki, którego Zbigniew Maćków był współpomysłodawcą i współtwórcą. Nowe Żerniki stały się ogólnokrajowym wydarzeniem, komentowanym obserwowanym i docenianym, a także stanowiącym już dziś bardzo ważny punkt odniesienia i inspirację dla projektów, urzędników i inwestorów w innych częściach Polski.

Honorowa Nagroda SARP 2020 dla Zbigniewa Maćkowa

Renoma

Honorowa Nagroda SARP 2020 dla Zbigniewa Maćkowa

Thespian

Honorowa Nagroda SARP jest wyrazem najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej, ale i postawy społecznej. Zaangażowanie Laureata w modelowe przekształcanie miasta – od Nowych Żerników po Taras sąsiedzki, potwierdza, że zawód architekta to nie tylko profesja, ale posłannictwo w służbie społeczeństwa, lokalnej zbiorowości i pojedynczego człowieka” napisali członkowie Kapituły Honorowej Nagrody SARP w uzasadnieniu swojej decyzji. Podkreślając zasługi laureata zauważyli: „Zbigniew Maćków jest Mistrzem w swoim fachu. Mistrzem budowania struktury miasta, struktury domu, kształtowania detalu. Najwyższej próby talent rozwija przy zastosowaniu naukowej metodologii i zasadnej inwentyki. Poszukując jedności „trzech kolumn Sztuki Architektury” – Prawdy, Piękna i Mądrości, pamięta o ich humanistycznym – społecznym wymiarze. Laureat stosuje zasadę: wszystko albo nic: projektuje dom wraz z otoczeniem, przystankiem autobusów przed domem, klamkami i liternictwem na drzwiach. Albo nie projektuje w ogóle. Wszystkie elementy są spójnym wielogłosowym przekazem, narysowanym z talentem, maestrią i umiarem”.

Honorowa Nagroda SARP 2020 dla Zbigniewa Maćkowa

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu

Honorowa Nagroda SARP 2020 dla Zbigniewa Maćkowa

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy MPK-PKP

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2020 połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego Laureata odbędzie się 4 grudnia 2020 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

 

Źródło: sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Sarp, Nagroda Architektoniczna, Słynny Architekt, Hot

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda SARP
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera