Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domy z plastiku

 

Czas czytania: ~1 min


Norweski start-up Othalo we współpracy z Julienem de Smedtem, architektem z pracowni JDS Architects opracowali pomysł na to, jak plastikowe odpady przerabiać na lekkie, tanie domy. Projekt architektoniczny powstał z myślą przede wszystkim o tych krajach afrykańskich, w których deficyt mieszkań jest ogromny i w których brak finansowego wsparcia dla mieszkalnictwa.

 

Dom z plastiku

Architektura zero waste

Na początku października 2020 roku wizję Othalo i JDS Architects wsparł UN-Habitat, czyli jednostka Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialna za walkę z ubóstwem mieszkaniowym na świecie. 5 października – w światowym dniu mieszkalnictwa – przedstawiciele UN-Habitat i Othelo ogłosili, że projekt architektoniczny domów z plastiku przeszedł pomyślnie testy technologiczne.

 

Najprawdopodobniej w przyszłym roku w Kenii powstanie pierwsza fabryka, w której z pochodzącego z recyklingu plastiku produkowane będą gotowe elementy budowlane – stropy, dachy, ściany, podłogi. Z nich następnie budowane będą tanie, dostępne domy. Jako pierwsze miejsca do powstania domów wybrano Nairobi (Kenia), Yaoundé (Kamerun) oraz Dakar (Senegal).

Dom z plastiku

Projekt architektoniczny dla Afryki

Każdy z domów, jaki powstał w ramach projektu architektonicznego start-upu Othalo ma liczyć 60 m2 powierzchni i mieć formę, umożliwiającą łączenie bryły w większe zespoły – nawet kilkukondygnacyjne modułowe osiedla. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia szacują, że w oparciu o ich projekt architektoniczny da się produkować nawet 2800 domów rocznie. Do powstania jednego potrzebne jest osiem ton plastikowych odpadów.

 

Źródło: unhabitat.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Ekologia, Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera