Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Playscraper - projekt architektoniczny dla sportu

 

Czas czytania: ~1 min


Playscraper to połączenie angielskich słów „play” - gra i „skyscraper” - drapacz chmur. Bo projekt architektoniczny pracowni Carlo Ratti Associati i Italo Rota to właśnie połączenie tych dwóch zjawisk. To wieżowiec, który składa się z… kortów tenisowych.

 

Playscraper projekt od Carlo Ratti Associati i Italo Rota

Projekt architektoniczny dla sportu

Naszym celem było stworzenie nowej ikony, nowego pomysłu na atrakcyjną przestrzeń publiczną, kształtowaną wertykalnie, a nie horyzontalnie”, mówi jeden z autorów tego projektu architektonicznego, Carlo Ratti. W coraz gęściej zabudowanych miastach nie starcza już miejsca na tradycyjnie kształtowane przestrzenie publiczne, coraz chętniej architekci poszukują dla nich nowych form i pomysłów. „Playscraper” jest jednym z nich.

Playscraper projekt od Carlo Ratti Associati i Italo Rota

Projekt zakłada powstanie wysokiego na nieco ponad 90 metrów budynku o powierzchni użytkowej ok. 5500 m2. Wieża miałaby być zbudowana z użyciem stalowej konstrukcji oraz lekkich elementów prefabrykowanych, inspirowanych strukturami, z jakich buduje się poszycia pojazdów kosmicznych.

 

Na każdym piętrze tego niezwykłego wieżowca autorzy jego projektu architektonicznego przewidzieli kort tenisowy. Nietypowa bryła miałaby przyciągać graczy, przy okazji popularyzując tę dyscyplinę sportu. Co więcej, w elewacjach wieżowca architekci planują „zaszyć” disy, dzięki którym można by na dużych powierzchniach ścian budynku wyświetlać transmisje światowych rozgrywek.

Playscraper projekt od Carlo Ratti Associati i Italo Rota

Nowoczesna i nietypowa bryła budynku

Projekt architektoniczny wieżowca do uprawiania tenisa powstał na zamówienie firmy RCS Sport, która od lat zajmuje się m.in. organizowaniem transmisji sportowych, a pracownia Carlo Ratti Associati opracowała go we współpracy z gronem inżynierów i ekspertów z różnych dziedzin techniki. Nie zmienia to jednak faktu, że ów projekt daje do myślenia: być może wkrótce tak właśnie będą wyglądały obiekty do uprawiania sportu?

 

Źródło: carloratti.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Bryła Architektoniczna, Bryła Budynku, Architektura Zagraniczna

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera