Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Forum Humboldta: kontrowersyjna budowa

 

Czas czytania: ~2 min


Forum Humboldta – to nowe muzeum, otwarte w połowie grudnia 2020 roku w Berlinie. Placówka prezentuje zbiory etnograficzne – są tu prezentowane m.in. zabytki Inków i Majów, ludów afrykańskich czy azjatyckich, wywożone z miejsc swojego powstania przez europejskich żołnierzy w czasach kolonialnych.

 

Forum Humboldta
Forum Humboldta

Rekonstrukcja zabytku

Jednak sposób pozyskania zbiorów nie jest jedyną dyskusyjną kwestią, wiążącą się z tym muzeum. Od lat toczona jest dyskusja nad formą architektoniczną gmachu, w którym muzeum zostało ulokowane. Jest to bowiem odtworzony współcześnie, nieistniejący od blisko 70 lat Berliner Schloss – barokowy zamek, który rozebrano w latach 50. XX wieku.

Forum Humboldta
Forum Humboldta

Berliner Schloss – była to monumentalna, barokowa rezydencja rodu Hohenzollernów, w XVIII i XIX wieku pełniąca rolę siedziby królów Prus, do 1918 roku – niemieckich cesarzy. Zniszczony w czasie II wojny światowej potężny gmach ostatecznie rozebrano w latach 50., budując później w jego miejscu modernistyczny gmach Pałacu Republiki.

Forum Humboldta
Forum Humboldta

W 2007 roku podjęto decyzję o rozbiórce modernistycznej budowli i odbudowie berlińskiego zamku. Ta sprawa podzieliła społeczeństwo i ekspertów, nie wszyscy popierali odtwarzanie nieistniejącego zabytku. W 2008 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego wcielenia gmachu, który poza pieczołowicie na podstawie archiwaliów odtworzoną bryłą historyczną miał zyskać także na wskroś nowoczesne skrzydło. W konkursie zwyciężył projekt włoskiego architekta, Franco Stelli.

Forum Humboldta
Forum Humboldta
Forum Humboldta

Zobacz kontrowersyjną bryłę architektoniczną

Budowa Forum Humboldta – odtworzonej historycznej bryły wraz z nowym skrzydłem zakończyła się kilka tygodni temu. 17 grudnia 2020 roku – w formie online – muzeum zostało oficjalnie otwarte. Na razie zwiedzanie gmachu nie jest możliwe; tymczasem opinię o tym, czy dobrą decyzją było budowanie na nowo „zabytku” i łączenie „barokowej” architektury z surowymi, minimalistycznymi współczesnymi bryłami pewnie najlepiej by było wyrobić sobie samodzielnie. Wciąż pojawiają się opinie krytykujące tę decyzję, jednak nowy gmach dumnie wznoszący się znów na berlińskiej Wyspie Muzeów jest przez mieszkańców miasta dobrze odbierany.

 

Zdjęcia: Christoph Musiol, Alexander Schippel
Źródło: materiały prasowe Humboldt Forum, humboldtforum.org


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera