Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


To była już 21. edycja konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Nadesłano na nią 42 zgłoszenia z 30 gmin. Większość realizacji, jakie oceniało jury miało charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy, była związana z wypoczynkiem, integracją społeczną oraz aktywnością rodzinną.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Organizatorem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest Zarząd Województwa Śląskiego, współorganizatorami zaś są Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział śląski. Celem plebiscytu jest – jak piszą jego pomysłodawcy - „promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego”. Co ważne, w konkursie rywalizują ze sobą realizacje o bardzo różnym charakterze, identyfikowane jako tradycyjnie rozumiane przestrzenie publiczne, ale także projekty rewitalizacji czy nawet obiekty infrastrukturalne.

 

W konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego przyznawane są nagrody w wielu kategoriach. W każdej przyznawana jest nagroda oraz wyróżnienia. I tak w 2020 roku w kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja architektoniczna Pracowni Architektonicznej RS+ Robert Skitek - Open Air Museum w Cieszynie (to inwestycja Miasta Cieszyn). Jak napisano w werdykcie: „Projekt obejmuje bulwary z małą architekturą, tablicami edukacyjno-informacyjnymi oraz układy zieleni. Na podkreślenie zasługuje bogata treść programowa i ideowa założenia oraz staranna realizacja bardzo interesującego projektu z indywidualnymi elementami małej architektury”.

Trzy równorzędne wyróżnienia w tej kategorii uzyskały realizacje: Park Miejski w Siewierzu (projektanci: Ove Arup &Partners International Ltd sp. z o.o. Oddział w Polsce. Projektowanie Architektoniczne Wycena Nieruchomości Anna i Bartosz Michalscy); Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS architekci Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus) i Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie (proj. Szafron Szendzielorz).

Najlepsze bryły w regionie

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej Pływalni Miejskiej przy ul. Jana Nepomucena Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich projektu Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego (inwestor: Miasto Siemianowice Śląskie). Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą czynną zabytkową krytą pływalnią w Polsce, pochodzi z 1908 roku; modernizację przeszła w latach 2016-2019.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Trzy równorzędne wyróżnienia tej kategorii uzyskały realizacje: Centrum przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury: Anna Małek, Tomasz Błażyca, Bartosz Garczarczyk, Paweł Maryńczuk); Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Lędzinach (proj. FS PROJEKT Sp. z o.o.) oraz Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu (proj. AMAYA ARCHITEKCI: Bartosz Majewski, Agnieszka Majewska, Stanisław Jasik, Joanna Nowrot, Michał Piotrowski).

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Centrum Przesiadkowe w Żorach

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu

Jak co roku w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego swoją nagrodę przyznają także internauci. W tym roku ich faworytem okazał się Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

 

Źródło zdjęć i informacji: slaskie.pl, npp.slaskie.pl, sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Hot

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera