Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


To była już 21. edycja konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Nadesłano na nią 42 zgłoszenia z 30 gmin. Większość realizacji, jakie oceniało jury miało charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy, była związana z wypoczynkiem, integracją społeczną oraz aktywnością rodzinną.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Organizatorem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest Zarząd Województwa Śląskiego, współorganizatorami zaś są Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział śląski. Celem plebiscytu jest – jak piszą jego pomysłodawcy - „promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego”. Co ważne, w konkursie rywalizują ze sobą realizacje o bardzo różnym charakterze, identyfikowane jako tradycyjnie rozumiane przestrzenie publiczne, ale także projekty rewitalizacji czy nawet obiekty infrastrukturalne.

 

W konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego przyznawane są nagrody w wielu kategoriach. W każdej przyznawana jest nagroda oraz wyróżnienia. I tak w 2020 roku w kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja architektoniczna Pracowni Architektonicznej RS+ Robert Skitek - Open Air Museum w Cieszynie (to inwestycja Miasta Cieszyn). Jak napisano w werdykcie: „Projekt obejmuje bulwary z małą architekturą, tablicami edukacyjno-informacyjnymi oraz układy zieleni. Na podkreślenie zasługuje bogata treść programowa i ideowa założenia oraz staranna realizacja bardzo interesującego projektu z indywidualnymi elementami małej architektury”.

Trzy równorzędne wyróżnienia w tej kategorii uzyskały realizacje: Park Miejski w Siewierzu (projektanci: Ove Arup &Partners International Ltd sp. z o.o. Oddział w Polsce. Projektowanie Architektoniczne Wycena Nieruchomości Anna i Bartosz Michalscy); Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS architekci Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus) i Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie (proj. Szafron Szendzielorz).

Najlepsze bryły w regionie

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej Pływalni Miejskiej przy ul. Jana Nepomucena Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich projektu Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego (inwestor: Miasto Siemianowice Śląskie). Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą czynną zabytkową krytą pływalnią w Polsce, pochodzi z 1908 roku; modernizację przeszła w latach 2016-2019.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich

Trzy równorzędne wyróżnienia tej kategorii uzyskały realizacje: Centrum przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury: Anna Małek, Tomasz Błażyca, Bartosz Garczarczyk, Paweł Maryńczuk); Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Lędzinach (proj. FS PROJEKT Sp. z o.o.) oraz Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu (proj. AMAYA ARCHITEKCI: Bartosz Majewski, Agnieszka Majewska, Stanisław Jasik, Joanna Nowrot, Michał Piotrowski).

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Centrum Przesiadkowe w Żorach

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu

Jak co roku w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego swoją nagrodę przyznają także internauci. W tym roku ich faworytem okazał się Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

 

Źródło zdjęć i informacji: slaskie.pl, npp.slaskie.pl, sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Hot

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera