Rozbudowa zabytkowej zajezdni tramwajowej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czeski pomysł na rozbudowę zabytku

 

Czas czytania: ~1 min


Pracownia Qarta Architektura kilka lat temu podjęła się opracowania projektu architektonicznego rozbudowy na nowe potrzeby nieczynnej zabytkowej zajezdni tramwajowej. Historyczny budynek znajdował się w dzielnicy Smíchov w Pradze.

 

Nowoczesna modernizacja zabytkowej zajedni tramwajowej

Rewitalizacyjny projekt architektoniczny

 

„Tu historia spotka przyszłość” - mówili o swoim projekcie architektonicznym David Wittassek, Jiří Řezák i Pavel Fanta z pracowni Qarta Architektura. Gdy okazało się, że ze względu na rozwój miasta, ale i zmieniające się potrzeby zajezdnia straciła rację bytu zaczęto szukać na nią nowego pomysłu. Należało budowli nadać nową funkcję, pragnieniem architekta i inwestora było, aby zachować jednocześnie industrialny klimat reliktu przeszłości, jakim był ceglany budynek służący niegdyś tramwajom.

 

W ten sposób powstał pomysł nadbudowania historycznej bryły nową strukturą. Pieczołowicie wyremontowany niski budynek zajezdni otrzymał kilkukondygnacyjną nadbudowę, utrzymaną w bardzo nowoczesnym, kontrastującym z zabytkowymi elewacjami stylu. Dzięki temu różnica między historyczną a nową częścią jest bardzo widoczna.

 

Rozbudowa zabytkowej bryły

 

Część zabytkowa utrzymała swój industrialny charakter także we wnętrzach; przemysłowy klimat wykorzystano do wykreowania tu modnych przestrzeni komercyjnych na wynajem. W nowej bryle powyżej powstały biura. Dzięki starannemu utrzymaniu linii zabudowy i zharmonizowaniu gabarytów dwie kontrastujące pod względem stylu części budynku stworzyły ciekawą, spójną całość.

 

Zdjęcia: BoysPlayNice


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera