Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Donald Trump orędownikiem piękna w architekturze

 

Czas czytania: ~2 min


Ostatnie wybory prezydenckie w USA przebiegły w wyjątkowo emocjonujący sposób, głównie za sprawą Donalda Trumpa, który nie chciał przyjąć do wiadomości swojej w tychże wyborach porażki. Ustępujący amerykański prezydent zapisze się na kartach historii na wiele sposobów, z których jednak chyba żaden nie będzie go stawiał w pozytywnym świetle. Pod koniec swojego urzędowania Donald Trump wpłynął też na kształt amerykańskiej architektury.

 

Amerykańska architektura

Archiwum Narodowe USA

Amerykańska architektura

Biały Dom

Najlepszy styl w architekturze

21 grudnia 2020 roku ustępujący prezydent USA podpisał rozporządzenie, dotyczące wyglądu przyszłych realizacji architektonicznych budowanych przez rząd, urzędy, lokalne władze. Opublikowane przez Biały Dom rozporządzenie nosi tytuł „Promoting Beautiful Federal Civic Architecture” i wprost mówi o tym, że nowoczesna architektura nie powinna być stosowana w przypadku brył publicznych.

Amerykańska architektura

Biblioteka Kongresu, Thomas Jefferson Building

Amerykańska architektura

Capitol

Podpisany przez Donalda Trumpa dokument podkreśla rangę i rolę gmachów użyteczności publicznej jako wyznaczników norm i wartości, jako wzory do naśladowania, stanowiącej coś w rodzaju katalogu form dla innych obiektów. Z tego tez powodu należy szczególnie dbać o stosowność ich wyglądu. A za stosowny wygląd dokument uznaje formy architektoniczne czerpane z przeszłości, opierane o style sprzed setek lat, sprawdzone, oswojone i docenione przez ludzi.

Amerykańska architektura

Jefferson Memorial

W prezydenckim rozporządzeniu zapisano, że godną naśladowania jest architektura starożytnych Greków i Rzymian, która już u swego zarania tworzona była, by służyć godnościom urzędów, by budować etos państwa i wrażenie mocy i elegancji, pozostając zarazem w pełni funkcjonalną. Podobnie dobrą opinię dokument wystawia architekturze średniowiecza i renesansu.

Amerykańska architektura

Lincoln Memorial

Jakie bryły architektoniczne są właściwe?

W dokumencie pojawia się apel o „koniec hegemonii modernizmu”, o zaprzestanie stosowania nowoczesnych form, które stoją w opozycji wobec roli architektury jako tej, która upiększa przestrzeń, która inspiruje, buduje wrażliwość i stosowną powagę. Rozporządzenie nie ma mocy prawnej i jest raczej sugestią niż nakazem. Interpretuje się je nie tylko jako mało we współczesnym świecie stosowny sposób odebrania wolności twórczej czy cofnięcia rozwoju architektury, ale także jako charakterystyczny dla prezydentury Trumpa sposób podkreślania „białej supremacji”

Amerykańska architektura

Sąd Najwyższy USA

Kontrowersyjny dokument był szeroko komentowany, także poza Stanami Zjednoczonymi, wzbudził raczej negatywne opinie. Jeśli jednak przyjrzeć się formom architektonicznym najważniejszych rządowych budowli amerykańskich, od Białego Domu i Kapitolu po siedziby ważnych urzędów czy placówek kultury i edukacji, to doskonale widać, że klasycyzm jest tam od dawna stylem dominującym.

 

Źródło: whitehouse.gov/presidential-actions/executive-order-promoting-beautiful-federal-civic-architecture/
Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna

Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” od ponad 25 lat organizują wspólnie Stowarzyszenie Architekt ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera