Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak stworzyła projekt architektoniczny domu jednorodzinnego na wrocławskim osiedlu Oporów. To specyficzna okolica z zachowanym, historycznym układem urbanistycznym i charakterystycznym typem zabudowy. Nowy budynek należało dostosować do tego cennego, zabytkowego kontekstu.

 

Dom jednorodzinny w zabytkowym otoczeniu

Dom jednorodzinny wpisany w kontekst

 

Działania projektowe wśród zabytków mogą mieć bardzo rózny charakter. Znamy udane realizacje architektoniczne, w których obiekt zabytkowy został rozbudowany o nową i nowoczesną w wyrazie część; zdarza się także, że w zabytkowy kontekst wprowadzane są nowe obiekty. Ta druga sytuacja miała miejsce także w przypadku projektu architektonicznego pracowni  S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak.

 

Dom jednorodzinny spod kreski biura  S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak powstał na osiedlu Oporów, którego charakter tworzy historyczny układ budynków o niewielkiej skali, kalenicowym układzie dachów skośnych i wąskich frontach. Na kształt nowej bryły wpływ miały warunki zabudowy nałożone przez miejskiego konserwatora zabytków, które zakładały ograniczenia dla szerokości elewacji, wysokości okapu i kalenicy, oraz ich układzie w stosunku do drogi. Na działce pierwotnie stał niewielki przedwojenny dom w formie, której obecny dom stał się syntezą.

Dom jednorodzinny z dwóch brył

Kubatura w zabytkowym otoczeniu

 

Nowa bryła domu jednorodzinnego ma współczesny charakter, a także znacznie większą powierzchnię niż miał poprzednik. Aby jednak nie przytłoczyć skalą sąsiedniej zabudowy zdecydowano się na rozczłonkowanie sylwety. I tak od ulicy powstała kompozycja dwóch lekko względem siebie przesuniętych form, stanowiących syntezę historycznej sylwety domu; do nich od strony ogrodu dostawiono trzeci element o nowoczesnym, prostym kształcie. Aby nie zaburzać tej kompozycji obok domu zamiast garażu powstał podjazd dla aut.

 

„Forma Domu Przełamanego wynika z próby ukazania pierwotnych proporcji dawnego budynku, stąd też przełamanie w elewacji, które z jednej strony uwypukla dawną skalę, z drugiej zaś jest odzwierciedleniem układu wewnętrznej funkcji z podziałem na część prywatną i dzienną. Dla uwypuklenia pierwotnej formy zastosowano dwa kontrastujące ze sobą zarówno w kolorze jak i fakturze materiały, które zastosowano  konsekwentnie na dwóch, przesuniętych względem siebie bryłach” - tłumaczą autorzy tego projektu architektonicznego.

Sytuacja - dom z pracowni S3NS Architektura

Dom Przełamany - metryczka projektu

 

Lokalizacja: Wrocław, ul. Śniegockiego, dzielnica Oporów

Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak

Realizacja: 2019

Zdjęcia: Maciej Lulko

https://s3ns.pl/dom-przelamany

 

Zobacz technologię przeszkleń budynku dostarczoną przez firmę KER3MR 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera