Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec na wąskiej działce

 

Czas czytania: ~3 min


Nasze miasta są coraz gęściej zabudowane, a mieszkańców i użytkowników miejskiej przestrzeni wciąż przybywa. To dlatego nowe budynki nierzadko powstają na działkach o nietypowym kształcie lub utrudniającym budowę otoczeniu. W takim wypadku wszystko zależy od architekta: jego pomysłowości w kreowaniu kubatury, która sprosta wszystkim utrudnieniom.

 

Biurowiec na wąskiej działce

Sylweta biurowca dobrze dopasowana do otoczenia

 

Taki zadanie wziął na siebie w 2015 roku także Jarosław Wilk i pracownia indygoDESIGN, obecnie CAVU Architekci, podejmując się stworzenia projektu architektonicznego budynku biurowego pomiędzy ulicami Krasickiego i Konopnickiej w pobliżu ronda Mogilskiego w Krakowie. I tę realizację można włączyć do grupy tych, które zakończyły się sukcesem mimo rozmaitych utrudnień. Tak jak wsunięty między dwa budynki biurowiec czy plomba, która w oryginalny sposób uzupełniła śródmiejską zabudowę.

 

W tym projekcie architektonicznym przeszkód było wiele. Jednym była nieduża działka o nietypowym kształcie nieregularnego trapezu z wyznaczoną w planie miejscowym nieprzekraczalną linię zabudowy, ograniczającą możliwości kształtowania bryły. Działka, na której miał stanąć budynek położona jest ponadto na terenie wpisanym do rejestru zabytków przez co wymagane było uzgodnienie projektu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu konserwatorskim. Ale na tym nie koniec. Obiekt znajduje się zarazem w obszarze terenu górniczego „Mateczny I” dlatego wymagane było uzgodnienie z Wyższym Urzędem Górniczym i Uzdrowiskiem „Mateczny” , a na deser: uzgodnienie z Małopolskim Wojewódzkim Komendantem Straży Pożarnej ze względu na brak przepisowego dojazdu pożarowego. Nową bryłę należało także dopasować do sąsiedniej zabudowy, a także zadbać o to, by ani budowa, ani istnienie nowego obiektu nie wpłynęło negatywnie na posadowienie sąsiednich budynków. Od kiedy działka została przeznaczona pod zabudowę zmienił się także aż trzy razy jej właściciel, plany i założenia projektowe zmieniały się więc także z powodu zmian inwestora.

Biurowiec na wąskiej działce przy ulicy . Krasickiego  w Krakowie

Projekt architektoniczny biurowca prz ulicy Krasickiego w Krakowie  z utrudnieniami

 

W przypadku tej realizacji architektonicznej wydaje się, że utrudnienia wpłynęły na nią pozytywnie – bo mimo licznych trudności powstał obiekt o bardzo ciekawej i dobrze wpisanej w kontekst bryle. Główny projektant Jarosław Wilk i pracownia CAVU Architekci zdecydowali się sięgnąć po cegłę, bo ten materiał najlepiej korespondował z sąsiednią zabudową. Dzięki zastosowaniu kilku pozornie drobnych rozwiązań budynek otrzymał wyjątkowy i oryginalny wygląd. Zyskał na lekkości dzięki przeszkleniu parteru, cofnięcie w głąb strefy wejściowej podkreśliło je i uwidoczniło w bryle. Niezwykle ważnym elementem charakteru obiektu są okna – duże, poprzesuwane względem siebie (ich układ powtarza się co drugą kondygnację), w oryginalny sposób pojawiające się również na zaokrąglonych narożach budynku. Pięciokondygnacyjny biurowiec z garażem podziemnym ma elastyczne w kształtowaniu wnętrza,  może być więc dopasowany do potrzeb różnych najemców.

Biurowiec z cegły

Budynek biurowo usługowy na wąskiej działce - metryczka projektu


Lokalizacja: Kraków, ul. Krasickiego

Inwestor: GS Sp. z o.o. Sp.k., wcześniej FRK Bud Sp. z o.o. i Matex sp. j..

Projekt architektoniczny: CAVU Architekci, indygoDESIGN

Główny projektant: arch. Jarosław Wilk

Współpraca: arch. Krzysztof Kozielewicz, arch. Joanna Szpinda- Słomiany, arch. Anna Baczyńska

Wykonawca: GS Sp. z o.o. Sp.k
Powierzchnia całkowita: 3000 m2

GLA: ok. 1500 m2

Kubatura: ok. 6700 m3

Projekt: 2015-2019

Realizacja: 2019- 2020
Zdjęcia: arch. Jarosław Wilk, z wyjątkiem zdjęć wnętrz autorstwa pracowni UCS Architekci
www.cavuarchitekci.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera