Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec z czarną elewacją od superfuturegroup

 

Czas czytania: ~2 min


Pracująca w Polsce i w Austrii pracownia superfuturegroup stała za projektem architektonicznym siedziby głównej firmy Arpex. Biurowiec z czarną elewacją dla przedsiębiorstwa, zajmującego się dystrybucją artykułów dekoracyjnych stanął w Gliwicach. Pomieścił zarówno biura, przestrzeń służącą spotkaniom z kontrahentami, jak magazyny i centrum dystrybucyjne.

 

Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup
Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup

Projekt budynku biurowego

Polscy architekci już nie raz udowodnili, że obiekty przemysłowe także mogą mieć ciekawe formy architektoniczne. Że tylko od kreatywności autorów projektów architektonicznych zależy, czy obiekt biurowo-magazynowy czy produkcyjny będzie banalną bryłą, czy też wartościową architekturą. Wśród udanych realizacji można wymienić obiekty w Skarbimierzycach (siedziba firmy Puccini), Piszu (siedziba firmy Bialmed) czy Babicach (siedziba firmy Pivexin Technology).

Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup
Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup

Do tego grona z pewnością dołączyły ostatnio także Gliwice, gdzie powstała siedziba firmy Arpex. Sami autorzy jej projektu architektonicznego mówią o tym przedsięwzięciu: „Zaprojektowany obiekt rozumiemy jako aktywną, przestrzeń życiową z różnymi obszarami i strefami, stanowiącą kolorowy krajobraz ukształtowany przez to, co faktycznie się tam dzieje”. Firma Arpex rozrosła się w ostatnich latach na tyle, że zdecydowała się zintegrować wszystkie swoje mniejsze biura i magazyny w jednym obiekcie. Stworzenie projektu architektonicznego takiego gmachu powierzyła pracowni superfuturegroup, założonej przez urodzoną w Gliwicach Anię Lamprecht  i Austriaka, Roberta Lamprechta. To ich zespół zaproponował zamknięcie siedziby firmy w dwóch połączonych, ale wizualnie się do siebie różniących bryłach.

Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup
Biurowiec dla firmy Arpex od superfuturegroup

Stylowy obiekt przemysłowy

Większy i prostszy budynek magazynowy zyskał elewacje z aluminium. Drugą część założenia stanowi obiekt biurowy, któremu z oczywistych powodów architekci poświęcili więcej uwagi. Jego elewacje wykonano z ciemnych, perforowanych paneli z metalu. Fasetowana elewacja w matowym czarno-szarym kolorze nadaje budowli jednolity, a zarazem oryginalny, niebanalny wygląd, jest też nawiązaniem do historii przemysłu węglowego na tym terenie. Ciemne, tajemnicze, prawie abstrakcyjne elewacje kryją pełne światła i przeszkleń wnętrza. Architekci sercem budynku biurowego uczynili jasny hol, z którego rozchodzą się drogi zarówno do biur, jak i do sal konferencyjnych, do przestrzeni prezentacyjnej, do kantyny, patio i pozostałych przestrzeni wspólnych dla pracowników. Wszystkie zyskały duże przeszklenia, dzięki czemu z każdego jest widok na pozostałe części budynku. Bardzo ważnym elementem tego projektu architektonicznego są kolory. W holu pojawia się wielobarwna tapeta, poszczególne przestrzenie biurowe mają malowane na pastelowe kolory sufity, do których dopasowano elementy wyposażenia. Jak mówią architekci, celem tych zabiegów było wykreowanie przestrzeni przyjaznej, bliskiej człowiekowi, wręcz domowej.

 

Zobacz galerię zdjęć biurowca

Siedziba firmy Arpex - galeria zdjęć projektu biurowca

Lokalizacja: Gliwice

Inwestor: Arpex Sp. z o.o.

Projekt architektoniczny: superfuturegroup - Ania Lamprecht, Robert Lamprecht, Monika Binkowska, Magdalena Opania; Dariusz Gajewski

Projekt: 2018

Realizacja: 2020

Zdjęcia: Maciej Niesłony

Źródło: superfuturegroup.com

Zobacz galerię w dziale Społeczność


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek Biurowy, Projekt Biurowca, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera