Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Męska kolekcja Louis Vuitton dla architekta?

 

Czas czytania: ~2 min


Louis Vuitton – to jeden z najbardziej na świecie znanych domów mody. Założony w 1854 roku w Paryżu jest do dziś dla milionów ludzi wyznacznikiem dobrego stylu, trendów i jakości. Niektórzy z wielkimi emocjami śledzą nie tylko kolejne kolekcje z metką Louis Vuitton, ale i zmiany na stanowisku dyrektora artystycznego – bo to od tej osoby zależy, co w kolejnym sezonie będzie modne.

 

Louis Vuitton dla architektów

Architektura Paryża na ubraniach

W styczniu 2021 roku światło dzienne ujrzała kolekcja mody męskiej „Jesień-Zima 2021”, przygotowana przez pracującego dla marki Louis Vuitton od 2018 roku Virgila Abloha. Ten amerykański designer i DJ jest w domu mody odpowiedzialny za kolekcję męską.

Louis Vuitton dla architektów

Virgil Abloh, zanim został projektantem mody skończył studia w dziedzinie budownictwa na University of Wisconsin–Madison, następnie zdobył tytuł architekta w Illinois Institute of Technology (IIT). Sam mówi, że modą zafascynował się dzięki… Remowi Koolhaasowi, który w czasie, gdy Abloh studiował na IIT projektował jeden z budynków dla tej uczelni. Zainteresowanie architekturą i wrażliwość na formy i przestrzenie z pewnością przydała się projektantowi w jego najnowszej kolekcji.

Louis Vuitton dla architektów

Tegoroczna męska kolekcja jesienno-zimowa Louis Vuitton zawiera dwa projekty, które są jej znakami rozpoznawczymi” to puchowe kurtki skomponowane z modeli 3D znanych budynków. Jedna prezentuje najsłynniejsze bryły Paryża – od Katedry Notre Dame, Wieży Eiffela i Łuku Triumfalnego po Piramidę na dziedzińcu Luwru. Drugą projektant skomponował z wieżowców – w ich gronie można rozpoznać drapacze chmur z różnych zakątków świata.

Louis Vuitton dla architektów

Virgil Abloh zainspirowany architekturą

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią kolekcji nie można było zaprezentować w czasie tradycyjnego pokazu mody. Nakręcono więc film – teledysk, który w wizualnej formie opowiada o poszczególnych modelach z kolekcji. Pojawiają się w nim także wspomniane puchowe kurtki. Co więcej, na potrzeby filmu została wg pomysłu samego Abloha zbudowana scenografia z zielnych płyt marmurowych, pomiędzy którymi przechadzają się modele.

Louis Vuitton dla architektów

Owa marmurowa scenografia została zbudowana we wnętrzu ikonicznego pawilonu w Barcelonie, jednego z najważniejszych dzieł Ludwiga Mies van der Rohe. W teledysku pojawiają się też fotele, które zaprojektował niemiecki modernista. Wybór lokalizacji filmu nie był przypadkowy: Virgil Abloh mówi: „Mies van der Rohe jest tak samo ważną postacią w moim życiu jak Michael Jordan”. Projektant mody wiele razy w wywiadach opowiadał o fascynacji modernistą i o grach brył i faktur cechujących jego architekturę.

 

Film o nowej męskiej kolekcji Louis Vuitton można zobaczyć tutaj:

us.louisvuitton.com/eng-us/magazine/articles/men-fall-winter-2021-show-paris#


Źródło zdjęć: us.louisvuitton.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura, Architektura Zagraniczna

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera