Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards: kaplica z cegły w USA

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy już polskie budynki, które zdobyły nominacje w konkursie ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards. Teraz przeglądamy budynki ze świata, które wśród setek innych zakwalifikowały się także do pierwszego etapu konkursu. Dziś naszą uwagę zwróciła kaplica z cegły, zbudowana przy szpitalu w mieście Livonia w stanie Michigan według projektu pracowni PLY+.

 

Kaplica z cegły
Kaplica z cegły

Architektura sakralna

Bryła ma niecałe 300 m2 powierzchni, może pomieścić jednocześnie do 30 osób na mszy. Kaplica została zbudowana na terenie szpitala i może służyć wyznawcom różnych wyznań: jest tu przestrzeń na msze katolickie, muzułmańska sala modlitewna, a także miejsce na uroczystości spoza podstawowych obrządków. 

Kaplica z cegły

Kaplica przy szpitalu w mieście Livonia, projekt architektoniczny pracowni PLY+, jest próbą stworzenia za pomocą najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych przestrzeni i bryły o dość tradycyjnym charakterze. Architekci sięgnęli po komputerowe metody projektowania tworząc obiekt mający odnosić się do ludzkiej duchowości, kreować nastrój skupienia, ale i poczucie bezpieczeństwa, spokoju – przecież modlący się w szpitalnej kaplicy ludzie często znajdują się w trudnych sytuacjach.

Kaplica z cegły

Autorzy projektu architektonicznego kaplicy sięgnęli po ciemną cegłę: z niej zostały wymurowane elewacje tej bryły o miękkim, opływowym kształcie. Łagodność formy samej budowli została przełamana sposobem układania cegieł: te bowiem zostały lekko względem siebie poprzesuwane, tworząc zygzakowaty mur z „zębami”.  Sami architekci mówią, że jednym z ich pomysłów na charakter tej bryły było wyważenie kontrastu pomiędzy gładkością klinkierowej cegły a trójwymiarowym sposobem jej murowania.

Kaplica z cegły

Budynek z cegły od PLY+

Bryła architektoniczna kaplicy została dopasowana do otoczenia w bardzo przemyślany sposób. Chodziło nie tylko o subtelne dopasowanie jej do sąsiednich budynków czy o takie ustawienie względem stron świata, żeby wnętrzu zapewnić dostęp światła dziennego. Nieregularna, jakby płynna bryła wygina się na tle sąsiedniego budynku tak, aby „pożyczyć” znajdujący się na tamtej elewacji krzyż. W ten niezwykły sposób kaplica zyskała religijny symbol samej go nie posiadając.

 

Foto: Adam Smith
Źródło: boty.archdaily.com/us/2021/candidates/138588/st-mary-chapel-slash-ply-plus, plyplus.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera