Kaplica z cegły w USA nominowana do ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards: kaplica z cegły w USA

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy już polskie budynki, które zdobyły nominacje w konkursie ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards. Teraz przeglądamy budynki ze świata, które wśród setek innych zakwalifikowały się także do pierwszego etapu konkursu. Dziś naszą uwagę zwróciła kaplica z cegły, zbudowana przy szpitalu w mieście Livonia w stanie Michigan według projektu pracowni PLY+.

 

Kaplica z cegły
Kaplica z cegły

Architektura sakralna

Bryła ma niecałe 300 m2 powierzchni, może pomieścić jednocześnie do 30 osób na mszy. Kaplica została zbudowana na terenie szpitala i może służyć wyznawcom różnych wyznań: jest tu przestrzeń na msze katolickie, muzułmańska sala modlitewna, a także miejsce na uroczystości spoza podstawowych obrządków. 

Kaplica z cegły

Kaplica przy szpitalu w mieście Livonia, projekt architektoniczny pracowni PLY+, jest próbą stworzenia za pomocą najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych przestrzeni i bryły o dość tradycyjnym charakterze. Architekci sięgnęli po komputerowe metody projektowania tworząc obiekt mający odnosić się do ludzkiej duchowości, kreować nastrój skupienia, ale i poczucie bezpieczeństwa, spokoju – przecież modlący się w szpitalnej kaplicy ludzie często znajdują się w trudnych sytuacjach.

Kaplica z cegły

Autorzy projektu architektonicznego kaplicy sięgnęli po ciemną cegłę: z niej zostały wymurowane elewacje tej bryły o miękkim, opływowym kształcie. Łagodność formy samej budowli została przełamana sposobem układania cegieł: te bowiem zostały lekko względem siebie poprzesuwane, tworząc zygzakowaty mur z „zębami”.  Sami architekci mówią, że jednym z ich pomysłów na charakter tej bryły było wyważenie kontrastu pomiędzy gładkością klinkierowej cegły a trójwymiarowym sposobem jej murowania.

Kaplica z cegły

Budynek z cegły od PLY+

Bryła architektoniczna kaplicy została dopasowana do otoczenia w bardzo przemyślany sposób. Chodziło nie tylko o subtelne dopasowanie jej do sąsiednich budynków czy o takie ustawienie względem stron świata, żeby wnętrzu zapewnić dostęp światła dziennego. Nieregularna, jakby płynna bryła wygina się na tle sąsiedniego budynku tak, aby „pożyczyć” znajdujący się na tamtej elewacji krzyż. W ten niezwykły sposób kaplica zyskała religijny symbol samej go nie posiadając.

 

Foto: Adam Smith
Źródło: boty.archdaily.com/us/2021/candidates/138588/st-mary-chapel-slash-ply-plus, plyplus.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Nagroda Architektoniczna, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garni ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera