Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy to się opłaca?

 

Czas czytania: ~4 min


Troska o środowisko to obecnie niezwykle ważna kwestia. Warto zatem zapoznać się z najbardziej ekologicznymi sposobami pozyskiwania energii do swojego domu.

 

Pompa ciepła dla domu

Dlaczego ekologia w domu jest tak istotna?

Środowisko naturalne jeszcze nigdy nie było w tak słabym stanie jak aktualnie. W związku z tym obecne trendy nowoczesnego budownictwa biorą pod uwagę zdrowie naszej planety, oferując coraz bardziej ekologiczne rozwiązania – między innymi w zakresie pozyskiwania surowców wtórnych. Wiele krajów decyduje się na wprowadzenie wymogów dotyczących stawiania domów pasywnych, czyli takich, które jak najbardziej ograniczają zużycie energii pierwotnej.

 

Jednym z najciekawszych rozwiązań, które już niebawem powinny być standardem w niemal każdym domu, jest pompa ciepła. To prawdziwa rewolucja w zakresie ogrzewania. Każda osoba, która planuje budowę własnego domu, z pewnością powinna wziąć pod uwagę zainstalowanie tego urządzenia. Jest to wybór opłacalny pod wieloma względami – przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

 

Pompa ciepła – o czym warto wiedzieć?

Na samym początku warto wytłumaczyć, w jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła i w jakich wariantach występuje to urządzenie. Przede wszystkim należy wyszczególnić trzy różne typy. Pierwszym z nich są pompy ciepła, które pobierają energię z gruntu. W przypadku zdecydowania się na takie rozwiązanie należy mieć na uwadze fakt, że poza zainstalowaniem samej pompy należy liczyć się także z kosztami zamontowania kolektora podziemnego lub sond pionowych. Wybór w tej kwestii zależy od głębokości odwiertu, podobnie jak końcowe koszty.

 

Kolejną propozycją są pompy ciepła pobierające energię z wody. To szczególnie opłacalny wariant w przypadku posesji postawionych na gruncie o sporej zawartości i łatwym dostępie do wody. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są jednak powietrzne pompy cieplne, które nie wymagają żadnych dodatkowych inwestycji. 

 

Sposób działania jest bardzo prosty – pompa pobiera odnawialną energię i wykorzystuje ją na ogrzewanie domu. W związku z tym nie musimy korzystać z żadnego paliwa, którego wymagają inne rozwiązania ciepłownicze, takie jak piece gazowe. Wiąże się to z ogromnymi oszczędnościami, a także korzyścią dla środowiska.

 

Dlaczego pompa ciepła się opłaca?

Korzystając z pompy ciepła, nie musimy kupować węgla czy martwić się kosztami gazu. Opłaty tego typu mogą być bardzo wysokie – zwłaszcza w okresie grzewczym. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych ekologicznych inwestycji, instalacja pomp ciepła wiąże się ze sporymi kosztami na sam początek. Warto jednak mieć świadomość, że to jednorazowy wydatek, a zamontowanie takiego urządzenia może zwrócić się już po kilku lub kilkunastu miesiącach. Opłacalność zależy w dużym stopniu od izolacji budynku i innych czynników, które mogą wpłynąć na zużycie energii.

 

To rozwiązanie, które łączy dbanie o środowisko z możliwością poczynienia sporych oszczędności. Wykorzystanie pompy ciepła może całkowicie odjąć konieczność zużycia energii pierwotnej, dzięki czemu znacznie zmniejszymy nasz negatywny wpływ na środowisko. Startowa inwestycja szybko się zwraca w postaci ograniczenia rachunków na ogrzewanie. W dodatku tę technologię cechuje niezwykle niska podatność na awarie – niezależnie od intensywności eksploatacji. Zdecydowanie warto zastanowić się nad instalacją tego typu urządzenia, zarówno w przypadku nowo budowanego domu, jak i renowacji budynku, który ma już swoje lata na karku.

 

Oszczędne urządzenia to nie wszystko! Dowiedz się, jak sprawniej płacić za rachunki

Oczywiście nawet z pompą ciepła każdy z nas wciąż musi co miesiąc opłacać różnego rodzaju zobowiązania. Są to zarówno rachunki, jak i różnego rodzaju bieżące wydatki – opłaty za szkołę, siłownię czy ochronę. Łatwo się w tym pogubić! Z pomocą przychodzi jednak aplikacja Moje Usługi. Korzystając z takiego rozwiązania, możemy w prosty sposób zarządzać wszystkimi zobowiązaniami, a także skorzystać z opcji automatyzacji płatności. Cała funkcjonalność jest oferowana za darmo – jedyne opłaty to prowizja wynosząca zaledwie 0,89 zł przy transakcjach mniejszych niż 6 000 złotych. Dodatkowo, jeżeli korzystamy z karty kredytowej, możemy skorzystać z wygodnej opcji odroczenia płatności.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Ogrzewanie

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera