Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Betonowy obiekt do wypoczynku

 

Czas czytania: ~2 min


Zima nas w tym roku nie rozpieszcza, tym bardziej warto przyjrzeć się projektowi architektonicznemu, który wykorzystując naturalne walory przyrody oferuje użytkownikom rekreację niezależnie od pory roku. Zobacz betonowy obiekt, czyli projekt kąpieliska w gorących źródłach Islandii.

 

Kąpielisko z betonu

Kąpielisko z betonu nominowane do Mies van der Rohe Award 2022

Wśród brył nominowanych do Mies van der Rohe Award 2022 znalazło się kąpielisko Guðlaug, projekt architektoniczny pracowni Basalt Architects. Obiekt powstał w miejscowości Akranes i wykorzystuje jeden z wielkich i znanych walorów Islandii – gorące źródła, które służyć mogą tak samo rekreacji, jak leczeniu. Jak podkreśla się to w opisie tej realizacji architektonicznej, kąpielisko Guðlaug jest warte uwagi nie tylko ze względu na swoją formę architektoniczną, ale przede wszystkim ze względu na to, że powstało jako przestrzeń całkowicie otwarta, ogólnodostępna, demokratyczna. To po prostu przestrzeń publiczna, z której skorzystać może każdy, ciesząc się zarówno ciepłą wodą, architekturą, jak wspaniałym widokiem na ocean.

Kąpielisko z betonu
Kąpielisko z betonu
Kąpielisko z betonu

Kąpielisko Guðlaug powstało w wyjątkowo malowniczym miejscu, na samym brzegu oceanu, w miejscu o wyjątkowych walorach zarówno widokowych, jak przyrodniczych (okolica jest otoczonym ochroną siedliskiem ptaków). Celem projektu było stworzenie tu ogólnodostępnego miejsca rekreacji, które szanując naturalny krajobraz zaoferowałoby lokalnej społeczności ciekawe także architektonicznie miejsce do spotkań i wypoczynku.

Kąpielisko z betonu
Kąpielisko z betonu

Basalt Architects tworząc projekt architektoniczny kąpieliska Guðlaug odwołali się, rzecz jasna, do tradycji wykorzystywania islandzkich gorących źródeł do rekreacji, jednocześnie jednak zaproponowali dość wyrazistą formę architektoniczną dla kąpieliska. Zbudowali je bowiem z surowego betonu, z którego odlali sieć kolistych basenów, ułożonych tarasowo na skalistym zboczu. Położony najwyżej basen oferuje najpiękniejsze widoki, kolejny, zlokalizowany nieco niżej, jest największy, trzeci, najbliżej tafli oceanu umożliwia wyjście na plażę.

Kąpielisko z betonu
Kąpielisko z betonu

Architektura betonowa

Choć szary beton pozornie można by uznać za materiał mało pasujący do obiektu wypoczynkowo-rekreacyjnego, z surowym, skalistym krajobrazie sprawdził się doskonale. Jego chropowate powierzchnie korespondują z kamienistym wybrzeżem zarówno pod względem faktury, jak i koloru. Łagodne, obłe kształty kolejnych brył, jakie opracowali Basalt Architects w ciekawy sposób współgrają z formami utworzonymi przez naturę.


Źródło zdjęć: eumiesaward.com/work/4556, basalt.is


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera