Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt plomby mieszkalnej

 

Czas czytania: ~2 min


W gronie dwunastu nominowanych do Mies van der Rohe Award bryła architektonicznych z Grecji znalazł się także sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, wzniesiony w dzielnicy Aten Pangrati według projektu architektonicznego architektów Tassisa Papaioannou i Demetriosa Issaiasa.

 

Miejska plomba w Atenach

Architektura mieszkaniowa

Jak mówią autorzy tego projektu architektonicznego, bryła miała stanowić redefinicję wielorodzinnego miejskiego budynku mieszkalnego, miała być odpowiedzią na niezwykle gęsto zaludnioną i zabudowaną przestrzeń Aten, miała zaoferować nowy pomysł na wprowadzenie w taki krajobraz obiektu mieszkalnego atrakcyjnego dla różnych grup użytkowników, a zarazem uzupełniającego przestrzeń publiczną.

Miejska plomba w Atenach

Tassis Papaioannou i Demetrios Issaias ze swoim zespołem stworzyli projekt architektoniczny miejskiej plomby – budynku uzupełniającego istniejącą zabudowę, wkomponowanego w pustą działkę pomiędzy innymi domami. Utrudnieniem dla architektów był niewielkie rozmiar działki (119 m2) oraz jej zbliżony do trójkąta kształt. Mimo to w miejscu zniszczonego, trzykondygnacyjnego domu zdecydowano się stworzyć nową, wyższą bryłę, która lepiej uzupełni tę okolicę zdominowaną przez dość wysoką zabudowę mieszkaniową.

Miejska plomba w Atenach

Projekt architektoniczny opracowany przez Tassisa Papaioannou i Demetriosa Issaiasa ma kilka elementów charakterystycznych. Najbardziej widocznym jest przypominająca tubus i utrzymana w niebieskim kolorze klatka schodowa jakby dostawiona do głównej bryły domu. Ta wyróżniająca się struktura nadała budowli wyjątkowego, dynamicznego charakteru, pozwoliła też lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Miejska plomba w Atenach

Dom z betonu

Główny korpus budynku został zbudowany z betonu i ten materiał pozostawiono widoczny zarówno na zewnątrz, jak wewnątrz budynku. Bryłę mieszkalną uniesiono ponad poziom ulicy, podcięty parter nadał obiektowi lekkości, poszerzył też niejako przestrzeń ulicy, dodał tam „powietrza”. Unikatowy rys fasadzie plomby nadała dostawiona do niej stalowa konstrukcja dźwigająca balkony. Ta smukła kratownica została uzupełniona wiklinowymi żaluzjami, które nie tylko przydają się w upalnym greckim klimacie, ale i w bardzo oryginalny sposób uzupełniają surową, betonową bryłę.

 

Zdjęcia: Yiorgis Yerolymbos

Źródło: miesarch.com/work/4518


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacja Budynku

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera