Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklany biurowiec od Konior Studio

 

Czas czytania: ~2 min


Press Glass – to jeden z największych europejskich niezależnych producentów szyb zespolonych. W Polsce firma posiada pięć swoich fabryk, zaś swoją siedzibę główną ma w miejscowości Konopiska koło Częstochowy. To właśnie tam stanął budynek projektu zespołu Tomasza Koniora.

 

Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio
Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio

Tomasz Konior projektuje nowoczesny biurowiec

Tego architekta nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać – to jego dziełem jest siedziba NOSPR w Katowicach, który zachwyca i wielbicieli architektury, i melomanów. Ale Tomasz Konior ma na koncie projekty o bardzo różnym charakterze i skali, budynki szkolne, zmodernizowane obiekty poprzemysłowe czy obiekty handlowe.

Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio
Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio

Siedziba firmy Press Glass Polska stanęła w nietypowym dla biurowca otoczeniu krajobrazu, z dala od miejskiej zabudowy. Sąsiedztwem biurowca są wciąż rozbudowywane pola golfowe, oferujące niczym nieograniczoną przestrzeń z licznymi zbiornikami wodnymi i różnorodnymi gatunkami drzew. „Ambicją inwestora było stworzenie, na zielonym płaskowyżu, nowoczesnej siedziby, która wyrazi dynamiczny charakter firmy, a jednocześnie zapewni pracownikom kontakt z naturą” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego z Konior Studio, dodając, że projekt budynku wybrano w zamkniętym inwestorskim konkursie architektonicznym.

Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio
Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio

Zwycięska koncepcja architektoniczna zespołu Tomasza Koniora zakładała powstanie budynku o miękkich kształtach i barwach – takie autorzy uznali za bardziej stosowne dla tego otoczenia. Wąska, przecięta strumieniem działka i chęć zachowania cennego drzewa spowodowały, że budynek założono na planie trójkąta. Ponadto bryłę ukształtowano tarasowo - kolejne kondygnacje obiektu różnią się wielkością obrysu, im wyżej tym jest on mniejszy. Dynamizuje to jego sylwetkę, powoduje też, że wydaje się mniejszy. Przestrzeń biurową ukształtowano wokół wewnętrznego dziedzińca, który wraz z otoczeniem stał się integralną częścią architektury. Zieleń, specjalnie dobrane rośliny uczyniono częścią tej bryły.

Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio
Szklany biurowiec Press Glass od Konior Studio

Budynek zintegrowany z zielenią

Jak podkreślają autorzy projektu architektonicznego, trzykondygnacyjny budynek, mimo nietypowego kształtu dzięki trzem trzonom komunikacyjno-technicznym oraz otwartemu planowi ma wyjątkowo elastyczny w aranżacji rzut. Z opisu bryły można się dowiedzieć, że „w przyziemiu znajduje się reprezentacyjna strefa wejściowa z recepcją, sale konferencyjne, miejsca pracy open-space, wejście dla pracowników, kantyna, strefa sportowo-rekreacyjna oraz część magazynowa. Wyższy poziom mieści strefę operacyjną, która pełni funkcję głównego miejsca pracy. Najwyższą kondygnację przeznaczono dla zarządu firmy. Wokół wewnętrznego ogrodu przewidziano strefę relaksu i swobodnej pracy w otwartej przestrzeni”.

Warto dodać, że na każdym piętrze zlokalizowano wyjścia ze wszystkich pomieszczeń biurowych na otaczające budynek tarasy i zielony dach.

 

Zobacz galerię zdjęć biurowca

Siedziba firmy Press Glass Polska - metryczka projektu biurowca

Lokalizacja: Konopiska, k. Częstochowy
Inwestor: Press Glass Polska

Projekt architektoniczny: Konior Studio, autor: Tomasz Konior, zespół projektowy: Marcin Piotrowski, Dominik Koroś, Angelika Drozd, Maria Green, Jakub Bojas, Wojciech Przywecki, Paweł Przenisło, Paweł Jurkiewicz, Diana Niebrzydowska

Konstrukcja: PKBI, Freysssinet

Instalacje: WhiteMoose

Generalny wykonawca: Press Glass SA, Kobnext, RPAlu

Powierzchnia użytkowa: 5 398 m2

Projekt: 2018

Realizacja: 2020

Źródło: koniorstudio.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Budynek Biurowy, Biurowiec, Szkło Architektoniczne, Szkło

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera