Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Lokalne Żoliborz - budynek z ażurem

 

Czas czytania: ~2 min


„Ideą Centrum Lokalnego Żoliborz jest stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni blisko domu, która ma sprzyjać spotkaniom sąsiedzkim, wzmacniać więzi społeczne oraz budować tożsamość lokalną” - można przeczytać w opisie tej realizacji architektonicznej. Trudno nie docenić takiej koncepcji tworzenia lokalnej społeczności. Warto też przyglądać się, jakie formy architektoniczne dla tego typu obiektów proponują ich projektanci.

 

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Lokalny projekt architektoniczny

Za projekt architektoniczny Centrum Lokalnego Żoliborz odpowiadali Aldona Wojciechowska i Grzegorz Wojciechowski. Obiekt stanął przy ulicy Rydygiera, a oddano go do użytku w październiku 2020 roku. To kolejna z tego typu realizacji architektonicznych w Polsce – tylko w ciągu ostatnich tygodni opisywaliśmy podobne obiekty wzniesione we Wrocławiu czy w Rybniku.

 

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Projektując Centrum Lokalne Żoliborz Aldona Wojciechowska i Grzegorz Wojciechowski chcieli, aby budynek przenikał się z otoczeniem, tworzył z nim całość. Posadowiony wśród zieleni budynek właśnie z tego powodu otrzymał nieregularną bryłę oraz ażurowe parawany dostawione do przeszklonych elewacji. W ten sposób nie tylko bryła architektoniczna wchodzi w interakcję z otoczeniem, ale za pomocą gry świtał i cienia ubogaca przestrzeń dodatkowymi efektami. Ażury w budynku pozwalają też zatrzeć granice pomiędzy tym, co na zewnątrz i w środku, choćby dzięki temu, że alejki wokół obiektu wnikają w niego, nie po prostu do niego prowadzą.

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Trzy pawilony z ażurem

Centrum Lokalne Żoliborz zamknięto w trzech pawilonowych bryłach. Takie rozplanowanie obiektu miało wiele zalet: trójramienny układ pozwolił ochronić rosnące na działce drzewa, optymalnie wykorzystać przestrzeń, otworzyć wnętrze na otoczenie. W trzech pawilonach zmieściła się klubokawiarnia, przestrzeń zabaw dla dzieci i magazyn. Autorzy projektu architektonicznego zwracają uwagę na „wyważoną relację obiektu Centrum Lokalnego Żoliborz do otoczenia, która została zastosowana poprzez równoległe zaprojektowanie pawilonu frontowego do ul. Rydygiera z jednej strony, z drugiej - bliskość pawilonu zabaw dla dzieci do istniejącego placu zabaw, a z trzeciej - pawilonu toalet i magazynu dla boiska sportowego oraz letnich pokazów filmowych”. Walorem estetycznym obiektu jest spięcie trzech pawilonów transparentną, ażurową, kontrastującą z naturalnym zielonym otoczeniem elewacją. Takie ukształtowanie bryły daje też duże możliwości w elastycznym wykorzystywaniu tej przestrzeni, w nadawaniu im nowych funkcji.  

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Centrum Lokalne Żoliborz - metruczka projektu budynku

Lokalizacja: ul. Rydygiera 6b, Warszawa

Inwestor: Dzielnica Żoliborz m. st. Warszawy

Projekt architektoniczny: inż. arch. kraj. Aldona Wojciechowska, mgr inż. arch. Grzegorz Wojciechowski

Realizacja: 2020

Źródło: grw.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kubatura, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera