Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Lokalne Żoliborz - budynek z ażurem

 

Czas czytania: ~2 min


„Ideą Centrum Lokalnego Żoliborz jest stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni blisko domu, która ma sprzyjać spotkaniom sąsiedzkim, wzmacniać więzi społeczne oraz budować tożsamość lokalną” - można przeczytać w opisie tej realizacji architektonicznej. Trudno nie docenić takiej koncepcji tworzenia lokalnej społeczności. Warto też przyglądać się, jakie formy architektoniczne dla tego typu obiektów proponują ich projektanci.

 

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Lokalny projekt architektoniczny

Za projekt architektoniczny Centrum Lokalnego Żoliborz odpowiadali Aldona Wojciechowska i Grzegorz Wojciechowski. Obiekt stanął przy ulicy Rydygiera, a oddano go do użytku w październiku 2020 roku. To kolejna z tego typu realizacji architektonicznych w Polsce – tylko w ciągu ostatnich tygodni opisywaliśmy podobne obiekty wzniesione we Wrocławiu czy w Rybniku.

 

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Projektując Centrum Lokalne Żoliborz Aldona Wojciechowska i Grzegorz Wojciechowski chcieli, aby budynek przenikał się z otoczeniem, tworzył z nim całość. Posadowiony wśród zieleni budynek właśnie z tego powodu otrzymał nieregularną bryłę oraz ażurowe parawany dostawione do przeszklonych elewacji. W ten sposób nie tylko bryła architektoniczna wchodzi w interakcję z otoczeniem, ale za pomocą gry świtał i cienia ubogaca przestrzeń dodatkowymi efektami. Ażury w budynku pozwalają też zatrzeć granice pomiędzy tym, co na zewnątrz i w środku, choćby dzięki temu, że alejki wokół obiektu wnikają w niego, nie po prostu do niego prowadzą.

Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie
Centrum Lokalne Żoliborz w Warszawie

Trzy pawilony z ażurem

Centrum Lokalne Żoliborz zamknięto w trzech pawilonowych bryłach. Takie rozplanowanie obiektu miało wiele zalet: trójramienny układ pozwolił ochronić rosnące na działce drzewa, optymalnie wykorzystać przestrzeń, otworzyć wnętrze na otoczenie. W trzech pawilonach zmieściła się klubokawiarnia, przestrzeń zabaw dla dzieci i magazyn. Autorzy projektu architektonicznego zwracają uwagę na „wyważoną relację obiektu Centrum Lokalnego Żoliborz do otoczenia, która została zastosowana poprzez równoległe zaprojektowanie pawilonu frontowego do ul. Rydygiera z jednej strony, z drugiej - bliskość pawilonu zabaw dla dzieci do istniejącego placu zabaw, a z trzeciej - pawilonu toalet i magazynu dla boiska sportowego oraz letnich pokazów filmowych”. Walorem estetycznym obiektu jest spięcie trzech pawilonów transparentną, ażurową, kontrastującą z naturalnym zielonym otoczeniem elewacją. Takie ukształtowanie bryły daje też duże możliwości w elastycznym wykorzystywaniu tej przestrzeni, w nadawaniu im nowych funkcji.  

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Centrum Lokalne Żoliborz - metruczka projektu budynku

Lokalizacja: ul. Rydygiera 6b, Warszawa

Inwestor: Dzielnica Żoliborz m. st. Warszawy

Projekt architektoniczny: inż. arch. kraj. Aldona Wojciechowska, mgr inż. arch. Grzegorz Wojciechowski

Realizacja: 2020

Źródło: grw.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kubatura, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

Dom peryskop - dom z widokiem
Dom peryskop - dom z widokiem

MUS Architekci zaprojektowali dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim. Choć działka położona jest w ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera