Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fabryka Norblina będzie miała muzeum

 

Czas czytania: ~2 min


Na terenie dawnej fabryki Norblina, terenu przemysłowego o długiej historii powstaje właśnie wielofunkcyjny kompleks komercyjny z biurami oraz – jak wylicza inwestor - „konceptami rozrywkowymi, gastronomicznymi, usługowymi, handlowymi, kulturalnymi oraz wellness”. Niedawno ogłoszono, że do atrakcji tego terenu dołączy także Muzeum Fabryki Norblina.

 

Projekt muzeum Fabryki Norblina
Projekt muzeum Fabryki Norblina
Projekt muzeum Fabryki Norblina

Nietypowy projekt muzeum

Fabryka Norblina niedługo dołączy do grona zrealizowanych w ostatnim czasie w Polsce podobnych przedsięwzięć, jak łódzkie Monopolis czy warszawskie Centrum Praskie Koneser. Tereny poprzemysłowe w miastach wciąż cieszą się popularnością: industrialny klimat, który inwestorzy i architekci starają się zachować (lub wykreować) na terenie modernizowanych i adaptowanych do nowych funkcji dawnych fabryk nadal przyciąga najemców, klientów, użytkowników.

Projekt muzeum Fabryki Norblina
Projekt muzeum Fabryki Norblina

Muzeum Fabryki Norblina ma działać pod merytoryczną opieką i nadzorem Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ekspozycja ma zostać otwarta w drugim półroczu tego roku. Będzie to o tyle nietypowa placówka, że pozbawiona siedziby, budynku z eksponatami. Muzeum bowiem obejmie swoim zasięgiem cały teren Fabryki Norblina – a trasa zwiedzania będzie wiodła poprzez 10 zabytkowych budynków pofabrycznych oraz po rozrzucone po całym terenie zachowane maszyny fabryczne (jest ich 50, z czego 42 znajdują się w rejestrze zabytków). „Przewodnikiem po muzeum będzie mobilna aplikacja, w ramach której zostaną poprowadzone dwa modele zwiedzania: bezpłatny, zawierający kompleksowo zebrane najważniejsze informacje o fabryce, jak również pogłębiający go i poszerzający wiedzę dodatkowy kontent, dostępny dla odwiedzających, którzy zakupią bilety” - tłumaczy inwestor.

Projekt muzeum Fabryki Norblina
Projekt muzeum Fabryki Norblina

Rewitalizacja obiektu poprzemysłowego

W ten sposób muzeum zyska otwarty, niejako plenerowy charakter, a zwiedzający będą wędrowali po całym dwuhektarowym terenie przebudowanej fabryki Norblina za pomocą eksponatów, ale i multimedialnych urządzeń oraz „kreatywnych rozwiązań z zakresu nowych technologii” poznając dzieje tego miejsca. Przestrzeń „muzealna” będzie się więc tu przeplatała z komercyjną. „Praktycznie wszystkie ścieżki zwiedzania pokrywają się z ciągami komunikacyjnymi planowanych obiektów handlowych, gastronomicznych lub biurowych. Każda z osób wchodzących na teren kompleksu niemal na każdym kroku będzie stykać się z historią tego wyjątkowego miejsca dzięki unikatowej, otwartej formule muzeum oraz multimedialnym technologiom” – mówi Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina. Zwiedzający będą mogli poznać „zasoby” muzeum za pomocą czterech ścieżek zwiedzania, nazwanych „Ludzie”, „Architektura i Budynki”, „Maszyny i Urządzenia” oraz „Wyroby”.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera