Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Monopolis – nowe życie fabryki

 

Czas czytania: ~3 min


Monopolis – to nazwa nowej inwestycji, związanej z rewitalizacją zabytków poprzemysłowych. Kompleks ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi, położonego na rogu ulic Kopcińskiego i Piłsudskiego, ma się w ciągu najbliższych kilku lat zamienić w wielofunkcyjną przestrzeń z burami, restauracjami, placówkami kulturalnymi i rozrywkowymi.

 

Monopolis – to nazwa nowej inwestycji, związanej z rewitalizacją zabytków poprzemysłowych. Kompleks ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi, położonego na rogu ulic Kopcińskiego i Piłsudskiego, ma się w ciągu najbliższych kilku lat zamienić w wielofunkcyjną przestrzeń z burami, restauracjami, placówkami kulturalnymi i rozrywkowymi.

monopolis

Monopolis stanie się tym samym kolejną łódzką realizacją, wykorzystującą potencjał zabudowy z okresu rewolucji przemysłowej. Łódź przoduje w tej dziedzinie w kraju – oczywiście głównie dzięki temu, że postindustrialnych zabytków posiada najwięcej. Zlokalizowany w dawnej fabryce hotel, lofty, centra naukowo-edukacyjne, kulturalne czy muzealne – w Łodzi znaleźć można cały wachlarz pomysłów na to, jak nadać drugie życie obiektom poprzemysłowym.

monopolis

Monopolis ma być nie tylko kolejnym przykładem na to, że warto rewitalizować budynki pofabryczne. Ma być również bardzo nowoczesną przestrzenią wielofunkcyjną, odpowiadającą najnowszym trendom w kształtowaniu przestrzeni. „Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis” – tłumaczy Krzysztof Witkowski, prezes zarządu firmy Virako, która jest inwestorem w tym przedsięwzięciu.

monopolis

Dogodnie położone przy dużych ulicach w centrum miasta Monopolis będzie więc kompleksem biurowym nowej generacji. Biura powstaną tu w  głównym gmachu dawnej rozlewni wódki oraz w dwóch nowych budynkach – da się w nich zaaranżować 2500 miejsc pracy. Poza biurami na terenie Monopolis znajdą się – jak wylicza inwestor - „restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole”. Tym samym zarówno dla pracowników, jak innych mieszkańców miasta Monopolis ma się stać miejscem ciekawym, atrakcyjnym przyciągającym nowych użytkowników. Nie podzieli też losu innych terenów biurowych, które wieczorami i w weekendy straszą pustymi ulicami i ciemnymi oknami. Monopolis za sprawą licznych dodatkowych funkcji ma żyć nie tylko w godzinach pracy biur.

monopolis

Monopolis w nowym wydaniu projektuje warszawska pracownia Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. Architekci mieli za zadanie wykreowanie tu terenu nowoczesnego, atrakcyjnego, ekologicznego (zgodnego z zasadami certyfikacji BREEAM), ale jednocześnie będącego wynikiem wielkiego szacunku do zabytkowej tkanki, to historycznej zabudowy i ocalałych reliktów przeszłości. „Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją” – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

monopolis
monopolis

Monopolis
Lokalizacja: Łódź, ul. Kopcińskiego

Inwestor: Virako
Projektanci: Grupa 5 Architekci
Powierzchnia użytkowa: 28800 m2

Powierzchnia biurowa: 23400 m2

Powierzchnia handlowo-usługowa: 5000 m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2020

Strona internetowa: www.monopolis.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera