Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bloki stoją nad Morzem Śródziemnym - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~2 min


Bloki stoją nad Morzem Śródziemnym to temat wykładu architektonicznego poświęconego recepcji tradycji śródziemnomorskiej w teorii masowego budownictwa mieszkaniowego we Francji w XX w. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu Architektura w Wozowni. Spotkanie online, które poprowadzi dr Dorota Jędruch odbędzie się 8 kwietnia 2021 o godz. 18:30. Transmisja na facebookowy fanpage i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia.

 

Bloki stoją nad Morzem Śródziemnym – wykład dr Doroty Jędruch

Wpływy kultury antycznej z jednej strony, z drugiej – tradycji kulturowych krajów i ludów basenu Morza Śródziemnego, nie wydają się oczywistym punktem odniesienia w recepcji architektury blokowej. Jednak wątki klasyczne w architekturze modernistycznej nie budzą wątpliwości, a kontekst kolonialny i doświadczenia projektowe architektów francuskich w krajach Afryki Północnej są niezwykle istotne dla zrozumienia kierunków francuskiej polityki mieszkaniowej po 1945 roku. Odniesienia do kultury śródziemnomorskiej: architektury antycznej, tradycyjnej architektury arabskiej, poszukiwania prawzorów i początków twórczości, odwołania do tradycji pitagorejskiej, znaczenia pustyni w kulturze będą ważnym elementem teorii architektonicznej Le Corbusiera, ale także innych architektów XX–wiecznych.

 

Wykład będzie rozwijał wątki omawiane w książce „Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX wiecznej Francji. Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill” (wyd. Universitas, 2020).

 

Kto poprowadzi wykład architektoniczny?

Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Pracę doktorską „Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji. Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill” przygotowała pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Bałusa. Współkuratorka wystaw: m.in. „Za-mieszkanie 2012 – miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (Instytut Architektury/Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012), „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Instytut Architektury/Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013–2014), „Figury niemożliwe/Impossible objects” (Instytut Architektury – Pawilon Polski na XIV Międzynarodowym Biennale w Wenecji, 2014), „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji” (w ramach 8. edycji festiwalu „Warszawa w budowie”, 2016), „Moc muzeum” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2021). Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury, zawiązanej z badaniami i popularyzacją wiedzy o problemach współczesnej architektury i urbanistyki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret”.

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wykład Architektoniczny, Wykład Dla Architektów, Wykład Dla Studentów Architektury

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera