Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec w Zbąszyniu odzyska blask

 

Czas czytania: ~3 min


PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca kolejowego w Zbąszyniu. Dzięki pracom, które mają zostać przeprowadzone w najbliższych latach, zabytkowa architektura budynku odzyska swój blask, zaś obiekt stanie się bardziej funkcjonalny, dostępny, spełniający współczesne standardy obsługi pasażerów.

 

Wygląd obecny

Wygląd obecny

Dworzec kolejowy w Zbąszyniu

Projekt dworca kolejowego

To organizacja w Polsce piłkarskich mistrzostw Euro 2012 w największym stopniu przysłużyła się odnowie polskich dworców. Perspektywa napływu do nas dużej grupy kibiców zachęciła zarządzającą stacjami kolejowymi spółkę do remontów swoich zabudowań. Jednym z najbardziej efektownych tego przykładów było odnowienie dworca we Wrocławiu. Od tamtej pory inwestycje w renowacje stacji kolejowych lub budowanie nowych obiektów (Dworzec Łódź Fabryczna) trwają, poprawiając komfort podróży, ale i pozwalając ratować i chronić ciekawe, wartościowe obiekty architektonicznego.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu
Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Zapewne niedługo do grupy zabytkowych dworców, które nie zmieniając swojej funkcji odzyskają urodę dołączy stacja w Zbąszyniu. Budynek, który został wzniesiony w 1929 roku według projektu architekta Adolfa Pillera w stylu modernistycznym przez lata stał się zaniedbany; projektowany dawno stracił też wiele na funkcjonalności, nie spełnia już współczesnych oczekiwań, jakie stawia się tego typu obiektom. Dofinansowana ze środków z budżetu państwa renowacja i modernizacja dworca w Zbąszyniu ma się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku. Obejmie ona zarówno bryłę architektoniczną, jak wnętrza obiektu.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Renowacja dworca w Zbąszyniu obejmie elewacje budynku wraz z detalami architektonicznymi, w tym godłem Polski znajdującym się od strony peronów na około 25-metrowej wieży dworca. Jak wylicza inwestor, częściowej wymianie i renowacji zostanie poddana stolarka okienna i drzwiowa; budynek podświetli nowa iluminacja podkreślająca jego walory architektoniczne. Podczas inwestycji zostanie również wykonanych wiele prac konstrukcyjnych poprawiających stan techniczny budynku. Aby gmach stał się bardziej energooszczędny otrzyma docieplenie, stolarkę o niskim współczynniku przenikalności ciepła, energooszczędne oświetlenia z automatyką sterującą itp.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu
Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Modernizacja wnętrz dworca

O ile z zewnątrz budynek ma odzyskać swój pierwotny wygląd, wnętrza zostaną zmodernizowane. W opisie inwestycji można przeczytać: „Na parterze, w centralnej części dworca, zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenia kas biletowych, opiekuna z dzieckiem oraz toalety. W części dla podróżnych pojawią się nowe ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Pozostałą przestrzeń zajmą lokale komercyjne oraz powierzchnie, które zagospodaruje samorząd lokalny. Przewidziano również specjalne pomieszczenie przeznaczone do pozostawienia rowerów, z wejściem od strony peronów”.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Duża część dworcowych inwestycji z ostatnich lat nie ma spektakularnego charakteru – są jednak potrzebne kto wie, czy nie bardziej od efektownych nowych brył. Czysty, wygodny, funkcjonalny dworzec powinien być traktowany jako jedna z podstawowych funkcji każdego miasta. A jeśli dodatkowo posiada walory architektoniczne – należy docenić, jeśli są one dostrzeżone i otoczone ochroną.

 

Projekt przebudowy dworca - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Zbąszyń
Inwestor: PKP SA

Wykonawca: AGROBEX sp. z o.o.

Projekt: 2020

Planowana realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 26,5 mln zł

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera