Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec w Zbąszyniu odzyska blask

 

Czas czytania: ~3 min


PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca kolejowego w Zbąszyniu. Dzięki pracom, które mają zostać przeprowadzone w najbliższych latach, zabytkowa architektura budynku odzyska swój blask, zaś obiekt stanie się bardziej funkcjonalny, dostępny, spełniający współczesne standardy obsługi pasażerów.

 

Wygląd obecny

Wygląd obecny

Dworzec kolejowy w Zbąszyniu

Projekt dworca kolejowego

To organizacja w Polsce piłkarskich mistrzostw Euro 2012 w największym stopniu przysłużyła się odnowie polskich dworców. Perspektywa napływu do nas dużej grupy kibiców zachęciła zarządzającą stacjami kolejowymi spółkę do remontów swoich zabudowań. Jednym z najbardziej efektownych tego przykładów było odnowienie dworca we Wrocławiu. Od tamtej pory inwestycje w renowacje stacji kolejowych lub budowanie nowych obiektów (Dworzec Łódź Fabryczna) trwają, poprawiając komfort podróży, ale i pozwalając ratować i chronić ciekawe, wartościowe obiekty architektonicznego.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu
Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Zapewne niedługo do grupy zabytkowych dworców, które nie zmieniając swojej funkcji odzyskają urodę dołączy stacja w Zbąszyniu. Budynek, który został wzniesiony w 1929 roku według projektu architekta Adolfa Pillera w stylu modernistycznym przez lata stał się zaniedbany; projektowany dawno stracił też wiele na funkcjonalności, nie spełnia już współczesnych oczekiwań, jakie stawia się tego typu obiektom. Dofinansowana ze środków z budżetu państwa renowacja i modernizacja dworca w Zbąszyniu ma się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku. Obejmie ona zarówno bryłę architektoniczną, jak wnętrza obiektu.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Renowacja dworca w Zbąszyniu obejmie elewacje budynku wraz z detalami architektonicznymi, w tym godłem Polski znajdującym się od strony peronów na około 25-metrowej wieży dworca. Jak wylicza inwestor, częściowej wymianie i renowacji zostanie poddana stolarka okienna i drzwiowa; budynek podświetli nowa iluminacja podkreślająca jego walory architektoniczne. Podczas inwestycji zostanie również wykonanych wiele prac konstrukcyjnych poprawiających stan techniczny budynku. Aby gmach stał się bardziej energooszczędny otrzyma docieplenie, stolarkę o niskim współczynniku przenikalności ciepła, energooszczędne oświetlenia z automatyką sterującą itp.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu
Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Modernizacja wnętrz dworca

O ile z zewnątrz budynek ma odzyskać swój pierwotny wygląd, wnętrza zostaną zmodernizowane. W opisie inwestycji można przeczytać: „Na parterze, w centralnej części dworca, zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenia kas biletowych, opiekuna z dzieckiem oraz toalety. W części dla podróżnych pojawią się nowe ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Pozostałą przestrzeń zajmą lokale komercyjne oraz powierzchnie, które zagospodaruje samorząd lokalny. Przewidziano również specjalne pomieszczenie przeznaczone do pozostawienia rowerów, z wejściem od strony peronów”.

Projekt dworca kolejowego w Zbąszyniu

Duża część dworcowych inwestycji z ostatnich lat nie ma spektakularnego charakteru – są jednak potrzebne kto wie, czy nie bardziej od efektownych nowych brył. Czysty, wygodny, funkcjonalny dworzec powinien być traktowany jako jedna z podstawowych funkcji każdego miasta. A jeśli dodatkowo posiada walory architektoniczne – należy docenić, jeśli są one dostrzeżone i otoczone ochroną.

 

Projekt przebudowy dworca - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Zbąszyń
Inwestor: PKP SA

Wykonawca: AGROBEX sp. z o.o.

Projekt: 2020

Planowana realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 26,5 mln zł

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera