Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Żagle – pomiędzy architekturą a rzeźbą

 

Czas czytania: ~3 min


Projekty architektoniczne zwykle powstają jako odpowiedź na funkcjonalne potrzeby, a architekturę rozumiemy zwykle jako użytkowe kubatury. Jednak na przestrzeń zurbanizowaną nie składają się wyłącznie utylitarne bryły – miasta bywają uzupełniane obiektami o symbolicznym lub estetycznym znaczeniu. To one przełamują monotonię zabudowy, wprowadzając do niej nowe znaczenia.

 

Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy
Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy

Rzeźbiarska bryła

Najczęściej pod pojęciem takich uzupełniających przestrzeń miast brył rozumiemy pomniki, zarówno te bardzo tradycyjne w formie (pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie), bardziej abstrakcyjne (pomnik Bitwy Warszawskiej), jak i rzeźbiarskie czy poetyckie (pomnik w lesie). Ale tego typu obiekty nie powstają tylko wtedy, gdy zajdzie potrzeba upamiętnienia ważnej postaci lub historycznego zdarzenia.

Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy
Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy

Opracowany dla Iławy projekt „Żale” autorstwa Filipa Żuchowskiego należy właśnie to tej grupy obiektów, których forma przestrzenna ma uzupełniać miejską przestrzeń zwracając uwagę na jej walory i dodając atrakcyjności, a nie upamiętniać i wspominać przeszłość. „Żagle” - to forma przestrzenna odnosząca się do ważnych, a mało znanych cech miasta Iława – tego, że znajduje się tu jedno z najdłuższych w Polsce jezior, uznanych przez czytelników "National Geographic" za jeden z siedmiu nowych cudów Polski. A także do tego, że z Iławy wywodzi się trzech aktualnych mistrzów świata w żeglarstwie, dyscyplinie sportu szczególnie cenionej przez mieszkańców miasta.

Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy
Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy
Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy

Poznaj artystyczny projekt dla miasta

To dlatego rzeźba, którą zaprojektował Filip Żuchowski otrzyma formę wprost inspirowaną kształtem żagla. Kompozycja z trzech biały obiektów posiada kształt i gabaryty podobne do autentycznych wysokości masztów jachtów żaglowych - Pegaz 31, Storm 23 i Viva 600. Każdy z żagli posiada kanciaste podcięcie w gablocie, nawiązujące do kształtu żagli najpopularniejszych na wodach Jezioraka jachtów klasy Omega. Filip Żuchowski stworzył projekt bryły przestrzennej, która miałaby stanąć na rondzie łączącym trzy ważne węzły drogowe. Obiekt byłby więc widoczny dla prawie każdej wjeżdżającej do miasta osoby, co więcej, byłby oglądany z różnych stron, pod różnymi kątami, w zmiennej perspektywie. Wszystkie te warunki uwzględnił projektant, komponując tę przestrzenną konstrukcję. Trzy żagle zostały ustawione względem siebie tak, by widziane z różnych stron wyglądały nico inaczej. Tak to tłumaczy sam autor tego projektu: „Przy przejeżdżaniu samochodem zmienia się perspektywa wizualna znaku przestrzennego. Wjeżdżając do miasta od strony południowo-zachodniej widzimy trzy żagle, wszystkie skierowane w lewo. Wjeżdżając do miasta od północy widzimy trzy żagle, wszystkie skierowane w stronę miasta, dające złudzenie optyczne połączenia ich przednich lików - tak jakby były jednym podwójnym żaglem. Jest tylko jedna droga wyjścia z miasta, od strony południowo-zachodniej. Aby zaznaczyć różnicę między "wejściem" a "wyjściem" z miasta, widzimy tylko dwa żagle - najniższy jest zasłonięty przez najwyższy”. W ten sposób mógłby powstać obiekt z pogranicza rzeźby i architektury, który za sprawą swojej formy uatrakcyjniałby wjazd do miasta, zwracając jednocześnie uwagę na to, z czego Iława słynie.

Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy
Żagle - projekt architektoniczny dla Iławy

Żagle - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Iława

Inwestor: Urząd Miasta Iławy

Generalny projektant: Filip Żuchowski

Konstruktor: ADJUSTE Anthony Juste

Projekt: 2021

Status: Projekt koncepcyjny

Budżet: 130 000 PLN


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Projekt Architektoniczny

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera