Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Futurystyczny budynek od Moon Hoon

 

Czas czytania: ~2 min


Koreańska pracownia Moon Hoon ma na swoim koncie dziesiątki projektów architektonicznych o wyjątkowo oryginalnych formach. Architekci znani są z umiejętności kreowania brył mieszkalnych w kształtach i kolorach dobieranych z rozmachem i odwagą. W przypadku projektu dla inwestora z miasta Hwaseong miało być nieco inaczej.

 

Budynek mieszkalny od Moon Hoon

Wielofunkcyjny budynek

Inwestor, który w pracowni Moon Hoon zamówił projekt architektoniczny budynku z trzema mieszkaniami i powierzchniami komercyjnymi na wynajem nie chciał, aby bryła miała kontrowersyjne formy. Z drugiej jednak strony sam zaproponował, aby dom umożliwiał podglądnie gwiazd, aby z budynku możliwa była eksploracja Marsa – ten pomysł wziął się z tego, że wymawiane po koreańsku nazwy Hwaseong i Mars brzmią bardzo podobnie.

Budynek mieszkalny od Moon Hoon

Nowo projektowany budynek miał pomieścić w sobie różne funkcje – to dlatego architekci zaplanowali go jako skomponowany z osobnych trójwymiarowych klocków, aby każda z części budynku była samodzielna i niezależna. W ten sposób powstała bryła mieszcząca trzy lokale mieszkalne (w tym jeden dla samego inwestora) oraz kilka pomieszczeń możliwych do komercyjnego najmu na różne cele. Cały budynek, poza ogromnymi płaszczyznami przeszkleń, został obłożony złocistą blachą układaną na wzór łusek, co – chyba nieco wbrew założeniom inwestora – nadało budowli wyjątkowo oryginalnego wyglądu.

Budynek mieszkalny od Moon Hoon

Tę niezależność kolejnych „klocków”, z których złożono ten trzykondygnacyjny dom widać w jego bryle – każde z pięter jest nawet wizualnie osobnym bytem o nieco innym kształcie czy wysokości. Tym, co wyróżnia ów gmach na tle podobnych realizacji jest zapewne przede wszystkim wysunięta poza lico ściany sferyczna bryła, niczym kula wydobywająca się z wnętrza budynku lub gigantyczne oko patrzące na okolicę.

Budynek mieszkalny od Moon Hoon

Zobacz projekt domu z kulą

To właśnie ta kula jest ukłonem ku planecie Mars, z którą inwestorowi, a później architektom kojarzy się ta realizacja architektoniczna. Sferyczna bryła przypomina bowiem obserwatorium astronomiczne; ma też swoje odzwierciedlenie w dynamicznie i nietypowo ukształtowanym wnętrzu, które także podporządkowano obecności tej nietypowej dla zabudowy mieszkaniowej strukturze.

 

Zdjęcia:  Kim Changmook

Źródło: moonhoon.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Nowoczesne Mieszkanie, Architektura Zagraniczna

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera