Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prokuratura w Katowicach – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs architektoniczny na projekt siedziby prokuratur różnego szczebla w Katowicach organizowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Poza zaproponowaniem bryły architektonicznej do zadań uczestników konkursu należało zaprojektowanie także zagospodarowania terenu i przestrzeni publicznych, zieleni oraz elementów tzw. małej architektury. Od projektantów oczekiwano odniesienia się do kontekstu przestrzennego lokalizacji „na wjeździe do centrum aglomeracji”, oceniano rozwiązania funkcjonalne w skali zagospodarowania terenu i architektonicznej, funkcjonalność i czytelność przyjętych rozwiązań, ale i walory ekonomiczne przedsięwzięcia.

 

Projekt architektoniczny dla sądu

Już kilka lat temu ustalił się pewien styl projektowania współczesnych budynków sądowych – gmachy te projektowane są jako proste, surowe, ale nie przesadnie monumentalne. O ich powadze i randzie świadczy raczej klarowność formy architektonicznej czy proporcji niż dosłownie potraktowana symbolika czy dekoracja. Taki jest gmach sądu w Radzyniu Podlaskim, sąd w Siedlcach, gmach sądu w Tczewie.

 

Nowa siedziba katowickich prokurator ma powstać w Katowicach w rejonie ulicy Gliwickiej 273 przy Drogowej Trasie Średniocowej, na działce o powierzchni 34 tys. m2, którą w 2018 roku miasto Katowice przekazało Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W wybudowanym budynku swoją siedzibę będą miały: Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach, Prokuratura Regionalna w Katowicach, Prokuratura Okręgowa w Katowicach, Prokuratura Rejonowa Katowice – Południe w Katowicach, Prokuratura Rejonowa Katowice – Północ w Katowicach, Prokuratura Rejonowa Katowice – Wschód w Katowicach, Prokuratura Rejonowa Katowice – Zachód w Katowicach.

Przeglądając projekty nadesłane na konkurs na opracowanie projektu siedziby prokuratur różnego szczebla w Katowicach można dojść do wniosku, że ów trend jest wciąż aktualny. Właściwie wszystkie dostrzeżone przez jury projekty architektoniczne zakładały powstanie kompleksu pełnych powagi, prostych gmachów o geometrycznych formach.

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

Teren pod inwestycję

Najlepsze projekty budynku

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt gmachu  prokuratur różnego szczebla w Katowicach otrzymała pracownia Ostrowscy Architekci z Katowic (zespół w składzie: arch. Jarosław Ostrowski, arch. Dagmara Ostrowska, arch. Marek Fengler, arch. Wojciech Mizeracki, arch. Kacper Groń, arch. Małgorzata Kulig, arch. Łukasz Sterniczuk, asyst. Patrycja Sławek). W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta. Na podkreślenie zasługuje fakt właściwych powiązań funkcjonalnych specyficznych dla organizacji prokuratury. Wysoko oceniono rozwiązania powierzchni biurowych stwarzających bardzo dobre warunki pracy uzupełnione o atrakcyjne przestrzenie wspólne. Praca reprezentuje wysoki poziom warsztatu projektowego”.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt biura AKE STUDIO z Tarnobrzega (arch. Wojciech Duliński, arch. Jan Duliński, arch. Karol Frańczak, inż. Paweł Żwirek – konsultacja z zakresu konstrukcji, arch. Anna Gajowiec – opracowanie rysunkowe, arch. Anna Rutkowska – opracowanie).

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

II nagroda: AKE STUDIO z Tarnobrzega

Trzecią nagrodę jury zdecydowało się przyznać pracowni SBS ENGINEERING Group SP. z o.o. z Krakowa (arch. Maher Matar – autor, arch. Joanna Ryś – współpraca autorska, arch. Joanna Tomecka – współpraca autorska, arch. Piotr Ehrenhalt – współpraca autorska).

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

III nagroda: SBS ENGINEERING Group SP. z o.o. z Krakowa

W konkursie architektonicznym przyznano także wyróżnienia. Trafiły one do zespołów: WITOLD SENKIEL (arch. Witold Drabiński – współautor, arch. Witold Senkiel – współautor), Marcin Kwietowicz i Michał Sikorski oraz KIEWEL/JANUS ARCHITEKTURA SP. Z O.O. SP.K.

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

Wyróżnienie: Kiewel Janus Architektura

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

Wyróżnienie: Marcin Kwietowicz, Michał Sikorski

Projekt gmachu prokuratur w Katowicach

Wyróżnienie: Witold Senkiel

Źródło: sarp.katowice.pl, facebook.com/Ostrowscy-Architekci-515899328476668


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Budynku, Projekt Architektoniczny

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera