Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Ratusz w Łodzi – projekt dla miasta

 

Czas czytania: ~3 min


Nowy Ratusz w Łodzi ma stanąć na terenie Nowego Centrum łodzi, terenu wokół dworca Łódź Fabryczna, który w ostatnich latach przeszedł wielką przemianę. Niektóre ze znajdujących się tu obiektów przemysłowych zmieniły swoją funkcję, na nadających się pod nową zabudowę działkach wyrosły nowoczesne biurowce. Nowy Ratusz w Łodzi ma tę przestrzeń uzupełnić o funkcje publiczne.

 

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

Ważny projekt dla Łodzi

9 kwietnia 2021 roku poznaliśmy wyniki koncepcyjnego konkursu architektonicznego na projekt Nowego Ratusza w Łodzi. Jury najwyżej oceniło propozycję nadesłaną przez konsorcjum pracowni DRAFT, LUMiOO, Projekt Officyna Pracownia Architektury, AMP Architekt Michał Piech, której członkowie mówią, że chcieli „uwzględnić symboliczne nawiązania do tożsamości architektonicznej i historycznej miasta”, ale zarazem zastosować „język zrozumiały i prosty, przy zachowaniu odpowiedniej dostojności dla pełnionej w budynku funkcji”.

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

W opisie autorskim twórcy zwycięskiego projektu Nowego Ratusza w Łodzi podkreślają swoje zrozumienie dla poszukiwania szczególnej tożsamości miasta, które niegdyś kojarzone z przemysłem i bogate w nawet XIX-wieczne zabytki epoki industrialnej musi się dziś definiować na nowo. Dlatego konkursowy projekt konsorcjum w pośredni i bezpośredni sposób odnosi się do łódzkiego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego, tego najstarszego i tego całkiem nowego. Autorzy projektu ratusza wyliczają: „Ceglana kolorystyka i szedowe przeszklenia holu głównego nawiązują do fabrykanckiej spuścizny miasta. Forma elewacji czerpie z sąsiedztwa modernistycznych gmachów Teatru Wielkiego i Łódzkiego Domu Kultury. Czytelny jest też dialog ze współczesnym obiektem biurowca Bramy Miasta. Rytmy i podziały elewacyjne ciągnące się nieprzerwanie wokół całego obiektu zainspirowane są topologicznymi rzeźbami Katarzyny Kobro. Identyfikację wizualną zaprojektowano z użyciem czcionki zaprojektowanej przez Władysława Strzemińskiego. (…) Wejście główne do Nowego Ratusza podkreślone jest bezpośrednim nawiązaniem do historycznego ratusza miejskiego przy Placu Wolności”.

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

Cztery pracownie projektują Nowy Ratusz w Łodzi

Aby pomieścić wszystkie oczekiwane przez zleceniodawcę funkcje (a więc siedzibę Urzędu Miasta Łodzi obejmującą kilkadziesiąt wydziałów i biur, strefę przeznaczoną na potrzeby Rady Miasta oraz przestrzeń komercyjną) autorzy projektu podzielili budowlę na kilka brył. W głównej umieścili siedzibę Urzędu Miasta; zaplanowali także wieżę strefy komercyjnej oraz nadwieszone skrzydło Rady Miasta. Architekci tłumaczą: W koncepcji zaproponowaliśmy utworzenie aktywnego połączenia poziomu zero dworca z wejściem na Rynek Kobro. Wywołana w ten sposób przestrzeń stanowi dodatkowy plac, z miejscami siedzącymi dla kilkuset osób mający funkcję hydeparku. Intencją było zaproponowanie wielofunkcyjnej, miastotwórczej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, która będzie stwarzać okazję dla aktywności społecznych czy wydarzeń kulturalnych”. Budynek o otwartym, doświetlonym szklanymi dachami wnętrzu ma stanowić oprawę dla dużej części terenu Nowe Centrum łodzi, tworzyć pierzeję Rynku Kobro, ulicy Hasa, kreować pasaż wiodący w stronę dworca. Jego rola i znacznie ma być dla miasta bardzo duża, tym bardziej warto obserwować rozwój tego projektu.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu budynku

 

Nowy Ratusz - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Łódź, ul. Kieślowskiego /Hasa/Rodziny  Scheiblerów

Inwestor: partnerstwo publiczno-prywatne
Projekt architektoniczny:
DRAFT: współautor: Michał Karpiński, zespół: Monika Wojnarowska, Katarzyna Gülink

LUMiOO: współautor: Łukasz Chodorowski, zespół: Katarzyna Skrzecz

Projekt Officyna Pracownia Architektury: współautor: Piotr Cegielski, zespół: Dagmara Cegielska, Jakub Ławski, Mateusz Jezapkowicz

AMP Architekt Michał Piech: współautor: Michał Piech, zespół: Andrzej Piech

Powierzchnia użytkowa (z garażem): ok 60 000 m2

Projekt: 2021

Źródło: draft-architektura.pl; lumioo.pl; projektofficyna.pl; amparchitekt.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera