Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Ratusz w Łodzi – projekt dla miasta

 

Czas czytania: ~3 min


Nowy Ratusz w Łodzi ma stanąć na terenie Nowego Centrum łodzi, terenu wokół dworca Łódź Fabryczna, który w ostatnich latach przeszedł wielką przemianę. Niektóre ze znajdujących się tu obiektów przemysłowych zmieniły swoją funkcję, na nadających się pod nową zabudowę działkach wyrosły nowoczesne biurowce. Nowy Ratusz w Łodzi ma tę przestrzeń uzupełnić o funkcje publiczne.

 

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

Ważny projekt dla Łodzi

9 kwietnia 2021 roku poznaliśmy wyniki koncepcyjnego konkursu architektonicznego na projekt Nowego Ratusza w Łodzi. Jury najwyżej oceniło propozycję nadesłaną przez konsorcjum pracowni DRAFT, LUMiOO, Projekt Officyna Pracownia Architektury, AMP Architekt Michał Piech, której członkowie mówią, że chcieli „uwzględnić symboliczne nawiązania do tożsamości architektonicznej i historycznej miasta”, ale zarazem zastosować „język zrozumiały i prosty, przy zachowaniu odpowiedniej dostojności dla pełnionej w budynku funkcji”.

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

W opisie autorskim twórcy zwycięskiego projektu Nowego Ratusza w Łodzi podkreślają swoje zrozumienie dla poszukiwania szczególnej tożsamości miasta, które niegdyś kojarzone z przemysłem i bogate w nawet XIX-wieczne zabytki epoki industrialnej musi się dziś definiować na nowo. Dlatego konkursowy projekt konsorcjum w pośredni i bezpośredni sposób odnosi się do łódzkiego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego, tego najstarszego i tego całkiem nowego. Autorzy projektu ratusza wyliczają: „Ceglana kolorystyka i szedowe przeszklenia holu głównego nawiązują do fabrykanckiej spuścizny miasta. Forma elewacji czerpie z sąsiedztwa modernistycznych gmachów Teatru Wielkiego i Łódzkiego Domu Kultury. Czytelny jest też dialog ze współczesnym obiektem biurowca Bramy Miasta. Rytmy i podziały elewacyjne ciągnące się nieprzerwanie wokół całego obiektu zainspirowane są topologicznymi rzeźbami Katarzyny Kobro. Identyfikację wizualną zaprojektowano z użyciem czcionki zaprojektowanej przez Władysława Strzemińskiego. (…) Wejście główne do Nowego Ratusza podkreślone jest bezpośrednim nawiązaniem do historycznego ratusza miejskiego przy Placu Wolności”.

Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku
Nowy Ratusz w Łodzi, projekt budynku

Cztery pracownie projektują Nowy Ratusz w Łodzi

Aby pomieścić wszystkie oczekiwane przez zleceniodawcę funkcje (a więc siedzibę Urzędu Miasta Łodzi obejmującą kilkadziesiąt wydziałów i biur, strefę przeznaczoną na potrzeby Rady Miasta oraz przestrzeń komercyjną) autorzy projektu podzielili budowlę na kilka brył. W głównej umieścili siedzibę Urzędu Miasta; zaplanowali także wieżę strefy komercyjnej oraz nadwieszone skrzydło Rady Miasta. Architekci tłumaczą: W koncepcji zaproponowaliśmy utworzenie aktywnego połączenia poziomu zero dworca z wejściem na Rynek Kobro. Wywołana w ten sposób przestrzeń stanowi dodatkowy plac, z miejscami siedzącymi dla kilkuset osób mający funkcję hydeparku. Intencją było zaproponowanie wielofunkcyjnej, miastotwórczej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, która będzie stwarzać okazję dla aktywności społecznych czy wydarzeń kulturalnych”. Budynek o otwartym, doświetlonym szklanymi dachami wnętrzu ma stanowić oprawę dla dużej części terenu Nowe Centrum łodzi, tworzyć pierzeję Rynku Kobro, ulicy Hasa, kreować pasaż wiodący w stronę dworca. Jego rola i znacznie ma być dla miasta bardzo duża, tym bardziej warto obserwować rozwój tego projektu.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu budynku

 

Nowy Ratusz - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Łódź, ul. Kieślowskiego /Hasa/Rodziny  Scheiblerów

Inwestor: partnerstwo publiczno-prywatne
Projekt architektoniczny:
DRAFT: współautor: Michał Karpiński, zespół: Monika Wojnarowska, Katarzyna Gülink

LUMiOO: współautor: Łukasz Chodorowski, zespół: Katarzyna Skrzecz

Projekt Officyna Pracownia Architektury: współautor: Piotr Cegielski, zespół: Dagmara Cegielska, Jakub Ławski, Mateusz Jezapkowicz

AMP Architekt Michał Piech: współautor: Michał Piech, zespół: Andrzej Piech

Powierzchnia użytkowa (z garażem): ok 60 000 m2

Projekt: 2021

Źródło: draft-architektura.pl; lumioo.pl; projektofficyna.pl; amparchitekt.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera