Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Schronisko na zboczu z pracowni Toprojekt

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia Toprojekt opracowała koncepcję budynku schroniska dla turystów, jakie miałoby powstać na zboczu góry Lubań w Gorcach. Zwarta i jednorodna bryła, dzięki pomysłowi architektów na wkomponowanie jej w pochyłość terenu nie zwraca na siebie uwagi, wygląda, jakby „od zawsze” znajdowała się w tej przestrzeni.

 

Schronisko po zboczu, Toprojekt
Schronisko po zboczu, Toprojekt

Pracownia Toprojekt wpisuje projekty w kontekst

Pracownia Toprojekt ma na swoim koncie wiele projektów, w których twórcze podejście do kształtowania czy wykończenia bryły przyczyniły się do lepszego wpisania nowych obiektów w kontekst, które także spowodowały, że budynki są funkcjonalne i przyjazne użytkownikom. Takim projektem jest zarówno drewniane przedszkole w Żorach, jak i dom w Czerwionce-Leszczynach, taka ma szansę być także projektowana właśnie Izba Lekarska w Gdańsku.

Schronisko po zboczu, Toprojekt
Schronisko po zboczu, Toprojekt

Schronisko na zboczu z pracowni Toprojekt ma być jakby „posadzone” na szczycie, a nieregularna bryła budynku ma podążać za krajobrazem, dopasowywać się do układu terenu tak, by w minimalnym stopniu się od niego odróżniać. Co więcej, architekci do projektu nowego obiekty chcą wykorzystać istniejące w tym miejscu historyczne ruiny starego schroniska. „Ruiny, choć mają wielką wartość historyczną, są jednak silną ingerencją w naturalną strukturę góry. Nie wydaje się celowe zadawanie jej kolejnej rany przez budowę schroniska w innym miejscu. (…) Ruiny schroniska nie nadają się do wykorzystania. Pozostałości po zbudowanych z dużych kamiennych ciosów ścianach piwnic należy rozebrać, a materiał wraz z rozrzuconymi wokół kamieniami wykorzystać do budowy części piwnicznej nowego obiektu. W kamienną bazę budynku wmurować będzie można tablicę pamiątkową” - tłumaczą swoją decyzję.

Schronisko po zboczu, Toprojekt
Schronisko po zboczu, Toprojekt

Na kształt projektu wpływ miało także posadowienie bryły względem stron świata, chęć wykorzystania zarówno nasłonecznienia, jak i rozciągających się w różnych kierunkach widoków. „Na północ świetnie widać stąd Beskid Wyspowy, na południowy wschód Pieniny, a nad koronami drzew rosnących na stromym, opadającym na południe zboczu spektakularnie rozciąga się panorama Tatr” - wyliczają architekci. To dlatego właśnie od strony południowej w budynku zaplanowano taras i wielką izbę schroniska. Budynek posadowiono na osi północ – południe, a jego kalenicę na osi wschód – zachód. Wszystko po to, by prawie wszystkie okna i drzwi można było umieścić w ścianach wschodniej i zachodniej. Ponadto okna wyposażono w okiennice, które latem ochronią przed nagrzewaniem się wnętrz, zimą – przed chłodem.

Schronisko po zboczu, Toprojekt
Schronisko po zboczu, Toprojekt

Drewniany budynek na górskim zboczu

Południową połać rozległego dachu budynku w projekcie pokryto panelami fotowoltaicznymi, północną – gontem drewnianym. W projekcie schroniska pojawia się wiele materiałów – beton, kamień, jednak najważniejszym, jak zawsze w przypadku projektów schronisk górskich – jest drewno. „Oszczędna, zwarta i jednorodna bryła schroniska w wielu aspektach nawiązuje do tradycji regionu. Kamienna baza uskokiem podąża za pochyłością stoku. Ściany poniżej terenu są murowane, a kilkadziesiąt centymetrów nad gruntem przechodzą w ściany w konstrukcji drewnianej” - można przeczytać w autorskim opisie projektu budynku. Ściany schroniska zostały zaprojektowane jako drewniane; drewniane stropy uzupełniono przekładkami z płyt włóknowo-cementowych, które zapewniają większą odporność ogniową. Drewno uczyniono także materiałem wykończeniowym wnętrz schroniska.

 

Projekt schroniska pracowni Toprojekt pokazuje, że w ścisłym powiązaniu z krajobrazem, a także przy odwołaniu się do tradycji budowlanej można opracować bryłę o współczesnym charakterze, pozostającą jednak z relacji z przeszłością i z komatem okolicy.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu budynku

Schronisko na zboczu - metrytczka projektu budynku

Lokalizacja: szczyt Lubań
Inwestor: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie

Projekt architektoniczny: Toprojekt

Zespół: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Adriana Łukowska, arch. Pushkraj Tambdey, arch. Natalia Berger ,stud. Angelika Nowok

Powierzchnia użytkowa: 648 m2

Powierzchnia działki: 2800 m2

Projekt: 2020

Źródło: toprojekt.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera