Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~3 min


Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, niepotocznej – 17. Międzynarodowa Wystawa Architektury - La Biennale Di Venezia. Nikomu, kto interesuje się architekturą nie trzeba przybliżać tego wydarzenia – to najważniejsza architektoniczna impreza, podczas której poruszane są najważniejsze zagadnienia dla światowej debaty o przestrzeni i o budowaniu.

 

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Biennale Architektury w Wenecji powinno było się odbyć w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię przesunięto jego otwarcie o 12 miesięcy. Dziś już wiemy, że ta ważna impreza zostanie oficjalnie otwarta 22 maja, jednak obędzie się bez wielkich tłumów – kurator tegorocznego Biennale, Hashim Sarkis oraz dyrekcja imprezy zdecydowała, że choć pawilony narodowe oraz wystawa w Arsenale zostanie udostępniona do zwiedzania, nie będzie oficjalnych uroczystości, zaproszonych gości, spotkań z kuratorami czy artystami itp. Chodzi o to, aby na terenie Biennale Architektury w Wenecji łatwiej było zachować dystans pomiędzy zwiedzającymi. 

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

W tym roku Pawilon Polonia na Biennale Architektury w Wenecji wypełni wystawa pt. „Trouble in Paradise” przygotowana przez kolektyw PROLOG +1. To właśnie ta propozycja kuratorska została uznana przez polskie jury za najciekawszą odpowiedź na hasło tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji - „Jak będziemy żyć razem?”. Autorzy projektu „Trouble in Paradise” we współpracy z międzynarodowym gronem

architektów i artystów pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym obszarem budowania wspólnoty.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Tematem polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji w 2021 roku jest wieś. Mimo że obszary wiejskie zajmują aż 93% terenu Polski, mieszka tam zaledwie 40% ludności; co więcej, wieś zazwyczaj nie znajduje się w obszarze zainteresowań architektów czy urbanistów, nie będąc miastem została niejako oddana w ręce raczej etnografów. W opisie polskiej wystawy na tegoroczne Biennale Architektury w Wenecji można przeczytać: „Prezentowana w Pawilonie Polskim wystawa Trouble in Paradise to wielowątkowa opowieść o przyszłości wspólnotowego życia na wsi, której towarzyszy pogłębiona analiza form pracy i zamieszkiwania na tych terenach. Projekt zwraca uwagę m.in. na kwestię marginalizacji wsi, wskazuje problemy, z jakimi zmagają się dzisiaj mieszkańcy prowincji i pokazuje jej ogromny, niewykorzystany potencjał”.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Opowieść o polskiej wsi na wystawie architektury

Projekt wystawy stworzył zespół młodych architektów PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak). To oni opracowali koncepcję ekspozycji, która składać się będzie z dwóch części, analitycznej i projektowej. Pierwsza z nich, zrealizowana we współpracy z polskimi artystami, opowiada o współczesnych problemach wsi i została przedstawiona w formie ogromnej, 70-metrowej fotorealistycznej panoramy wypełniającej przestrzeń pawilonu. Stworzona przez fotografów Michała Sierakowskiego i Pawła Starca oraz artystę Jana Domicza, we współpracy z zespołem PROLOG +1, panorama przedstawia charakterystyczne elementy krajobrazu wiejskiego będące efektem procesów zachodzących tam w ciągu ostatnich stu lat. Do części projektowej PROLOG +1 zaprosił sześć zespołów architektonicznych z Europy: Atelier Fanelsa (DE), GUBAHÁMORI + Filip + László Demeter (HU), KOSMOS (RU, CH, AT), Rural Office for Architecture (GB), RZUT (PL) i Traumnovelle (BE). Rezultatem ich pracy są modele architektoniczne, kolaże i rysunki prezentowane w pawilonie na tle panoramy. Różnorodność punktów widzenia i zestawienie odmiennych perspektyw spaja refleksja na temat skutków eksploatacji terytorium wiejskiego, klęsk klimatycznych czy globalnych kryzysów — także tych, których wpływ na los planety i obszarów wiejskich dopiero poznamy.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Organizatorem Pawilonu Polskiego jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Wystawę będzie mogła zobaczyć publiczność z każdego miejsca na świecie. W dniu inauguracji wystawy w Pawilonie Polskim zostanie uruchomiona specjalnie przygotowana cyfrowa wersja projektu pod adresem labiennale.art.pl.

 

Zdjęcia: Patrycja Wojtas, Michał Sierakowski, Paweł Starzec, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera