Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji 2021 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~3 min


Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, niepotocznej – 17. Międzynarodowa Wystawa Architektury - La Biennale Di Venezia. Nikomu, kto interesuje się architekturą nie trzeba przybliżać tego wydarzenia – to najważniejsza architektoniczna impreza, podczas której poruszane są najważniejsze zagadnienia dla światowej debaty o przestrzeni i o budowaniu.

 

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Biennale Architektury w Wenecji powinno było się odbyć w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię przesunięto jego otwarcie o 12 miesięcy. Dziś już wiemy, że ta ważna impreza zostanie oficjalnie otwarta 22 maja, jednak obędzie się bez wielkich tłumów – kurator tegorocznego Biennale, Hashim Sarkis oraz dyrekcja imprezy zdecydowała, że choć pawilony narodowe oraz wystawa w Arsenale zostanie udostępniona do zwiedzania, nie będzie oficjalnych uroczystości, zaproszonych gości, spotkań z kuratorami czy artystami itp. Chodzi o to, aby na terenie Biennale Architektury w Wenecji łatwiej było zachować dystans pomiędzy zwiedzającymi. 

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

W tym roku Pawilon Polonia na Biennale Architektury w Wenecji wypełni wystawa pt. „Trouble in Paradise” przygotowana przez kolektyw PROLOG +1. To właśnie ta propozycja kuratorska została uznana przez polskie jury za najciekawszą odpowiedź na hasło tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji - „Jak będziemy żyć razem?”. Autorzy projektu „Trouble in Paradise” we współpracy z międzynarodowym gronem

architektów i artystów pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym obszarem budowania wspólnoty.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Tematem polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji w 2021 roku jest wieś. Mimo że obszary wiejskie zajmują aż 93% terenu Polski, mieszka tam zaledwie 40% ludności; co więcej, wieś zazwyczaj nie znajduje się w obszarze zainteresowań architektów czy urbanistów, nie będąc miastem została niejako oddana w ręce raczej etnografów. W opisie polskiej wystawy na tegoroczne Biennale Architektury w Wenecji można przeczytać: „Prezentowana w Pawilonie Polskim wystawa Trouble in Paradise to wielowątkowa opowieść o przyszłości wspólnotowego życia na wsi, której towarzyszy pogłębiona analiza form pracy i zamieszkiwania na tych terenach. Projekt zwraca uwagę m.in. na kwestię marginalizacji wsi, wskazuje problemy, z jakimi zmagają się dzisiaj mieszkańcy prowincji i pokazuje jej ogromny, niewykorzystany potencjał”.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Opowieść o polskiej wsi na wystawie architektury

Projekt wystawy stworzył zespół młodych architektów PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak). To oni opracowali koncepcję ekspozycji, która składać się będzie z dwóch części, analitycznej i projektowej. Pierwsza z nich, zrealizowana we współpracy z polskimi artystami, opowiada o współczesnych problemach wsi i została przedstawiona w formie ogromnej, 70-metrowej fotorealistycznej panoramy wypełniającej przestrzeń pawilonu. Stworzona przez fotografów Michała Sierakowskiego i Pawła Starca oraz artystę Jana Domicza, we współpracy z zespołem PROLOG +1, panorama przedstawia charakterystyczne elementy krajobrazu wiejskiego będące efektem procesów zachodzących tam w ciągu ostatnich stu lat. Do części projektowej PROLOG +1 zaprosił sześć zespołów architektonicznych z Europy: Atelier Fanelsa (DE), GUBAHÁMORI + Filip + László Demeter (HU), KOSMOS (RU, CH, AT), Rural Office for Architecture (GB), RZUT (PL) i Traumnovelle (BE). Rezultatem ich pracy są modele architektoniczne, kolaże i rysunki prezentowane w pawilonie na tle panoramy. Różnorodność punktów widzenia i zestawienie odmiennych perspektyw spaja refleksja na temat skutków eksploatacji terytorium wiejskiego, klęsk klimatycznych czy globalnych kryzysów — także tych, których wpływ na los planety i obszarów wiejskich dopiero poznamy.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Organizatorem Pawilonu Polskiego jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Wystawę będzie mogła zobaczyć publiczność z każdego miejsca na świecie. W dniu inauguracji wystawy w Pawilonie Polskim zostanie uruchomiona specjalnie przygotowana cyfrowa wersja projektu pod adresem labiennale.art.pl.

 

Zdjęcia: Patrycja Wojtas, Michał Sierakowski, Paweł Starzec, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły
Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych wars ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera