Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Materiał, kolorystyka oraz formaty, czyli przegląd najważniejszych cech stylowego tarasu

 

Czas czytania: ~6 min


Na przydomowych tarasach niepodzielnie rządzą betonowe płyty, wszelkie tonacje szarości oraz geometryczne kształty. Są to trendy, które w tym sezonie autokratycznie królują w aranżacjach tarasowych i warto je uwzględnić w projekcie.

 

Tarasowe trendy od Polbruk

Do budowy tarasów na gruncie, projektanci i inwestorzy coraz częściej wybierają płyty lub kostki betonowe. Wynika to z walorów użytkowych tego materiału, takich jak wyjątkowa trwałość i mała podatność na uszkodzenia, antypoślizgowość oraz łatwa konserwacja niewymagająca skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Znaczenie ma również stale rosnąca liczba dostępnych wzorów, estetyka oraz coraz ciekawszy design betonowych płyt tarasowych. Niezwykle ważna jest również cena, która jest konkurencyjna w stosunku do innych materiałów dostępnych na rynku.

 

Szarości rządzą

Na tarasach nieustannie królują uniwersalne szarości, które doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji. „Szary” stanowi idealny kontrast dla zielonej roślinności, a równocześnie jest kolorem neutralnym i dość spokojnym. Jest elegancki i bardzo lubiany przez architektów, projektantów wnętrz oraz projektantów krajobrazu, a świadczy o tym ogromna liczba dostępnych na rynku produktów w tej tonacji kolorystycznej, służących do aranżacji przestrzeni wokół domu i we wnętrzach. Betonowe płyty tarasowe występują w przeróżnych wariantach kolorystycznych, ale w prawie każdej linii produktowej są dostępne różnorodne odcienie szarości. Ze względu na ilość dostępnych opcji, tonacji, kształtów oraz wielkości płyt liczba możliwych aranżacji tarasowych jest naprawdę ogromna. Każdą z nich bez problemu można dopasować do indywidualnych gustów i potrzeb.

Tarasowe trendy od Polbruk

Heksagon na czasie

Betonowe płyty tarasowe najczęściej mają typowe geometryczne kształty prostokątów i kwadratów o zróżnicowanych rozmiarach. Jednym z bardziej oryginalnych rozwiązań dostępnych na rynku jest płyta PolbrukExa o intrygującej formie, wychodzącej poza klasyczny prostokąt. Jej kształt nawiązuje do bardzo popularnego obecnie w aranżacji wnętrz i architekturze hekasgonu. Zastosowany w wielu nowoczesnych realizacjach, w nieco zmodyfikowanej formie jest motywem przewodnim budynku instytutu naukowego La Trobe w Melbourne oraz budynku National Aquatics Center WaterCube, pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Heksagon jest też chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz, jako przykład wymienić tu można półki na książki czy lustra o takim kształcie. PłytaExa, swoim oryginalnym designem wpisuje się w ten trend we wzornictwie. Jest ona dostępna w dwóch uniwersalnych i nowoczesnych kolorach: taupe oraz folk. Nazwa pierwszego pochodzi od francuskiego słowa „taupe” oznaczającego kreta. Słowo to było określeniem koloru futra tego łagodnego zwierzęcia, a następnie dało wspólną nazwę całej gamie kolorów będących kombinacją szarości i beżu. Kolor folk można opisać jako zróżnicowaną tonalnie szarość będącą efektem melanżu barwy mokka i grafitu. Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm i grubość 4,5 cm. Można ją wykorzystać na tarasy, ale również na alejki i ogrodowe ścieżki. Jej oryginalny kształt i ciekawe odcienie kolorystyczne są gwarancją doskonałego efektu wizualnego każdej aranżacji.

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Exa

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Exa

Wielkoformatowe rozwiązania

Oprócz oryginalnych kształtów, na uwagę zasługują również płyty wielkoformatowe, takie jak Polbruk Magna lub Lamell. Ze względu na duży format i minimalistyczny charakter są one bardzo chętnie stosowane w nowoczesnych aranżacjach. PolbrukMagna to jedna z większych płyt betonowych na rynku. Jest dostępna w wymiarach: 100x75 cm i 50x75 cm oraz kolorach nerino i latte. Płyta Polbruk Lamell ma nieco mniejszy format: 60x40 cm, w gładkiej fakturze do wyboru są dwa odcienie szarości – nerino i stalowy, natomiast w płukanej – melanżowy kolor ritmo_d. Płyta Lamell, ze względu na swoją grubość 4,5 cm jest dedykowana na nawierzchnie tarasowe, natomiast prefabrykaty Magna, które mają grubości: 8 i 10 cm można zastosować również na podjazdach czy placach. Grubość 8 cm może być stosowana w ruchu samochodów do 3,5t; a 10 cm – w przypadku ruchu pojazdów powyżej 3,5t.

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Lamell

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Lamell

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Magna

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Magna

Mniejsze elementy, mozaika i jodełka

Atrakcyjną wizualnie nawierzchnię tarasową można również zbudować z mniejszych elementów. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie kostek lub płyt z jednej linii produktowej o różnych wymiarach. Zabieg ten umożliwia kreację oryginalnych układów geometrycznych oraz stworze nieswoistej mozaiki. Doskonałym przykładem jest tutaj kostka Polbruk Multi Complex. Ma gładką fakturę, jest dostępna w trzech wymiarach: 60×40 cm, 40×40 cm i 20×40 cm oraz dwóch kolorach: nerino i latte. Z minimalistycznych w wyrazie komponentów Muli Complex można tworzyć ciekawe kombinacje.

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Multi Complex

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Multi Complex

Dużą swobodę aranżacyjną daje też płyta Polbruk Oland. Ma trzy wymiary 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm i aż cztery kolory do wyboru: biały, nerino, stalowy i bazaltowy. Płytę Oland można układać w sposób klasyczny (naprzemiennie) lub w modną jodełkę, która pięknie  odwzorowuje na tarasie parkiet.

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Oland

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Oland

Tarasowe trendy od Polbruk

Polbruk Oland

Stylowe dodatki i donice z betonu

Właściwie zaprojektowana tarasowa aranżacja to zachęta do odpoczynku i relaksu. Ważną rolę pełnią tu również dodatki i rośliny. Powinny być uwzględnione w projekcie, ponieważ często to właśnie one przesądzają o klimacie prywatnego kącika wypoczynkowego, jakim jest taras. Nowością na rynku jest donica z betonu Polbruk Tigela, która jest doskonałym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji. Ma ona kształt przypominający sześcian, wymiary 40x40 cm oraz wysokość 33 cm. Jest gotowym, wolnostojącym modułem, który, można umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Moduły Tigela można układać jeden na drugim i w ten sposób tworzyć wielopoziomowe kompozycje zieleni. Donica nie ma „dna”, wystarczy wsypać do niej ziemię, posadzić wybrany zestaw roślin i gotowe! Tigela ma gładką fakturę i jest dostępna w kolorze stalowym i grafitowym.

Tarasowe trendy od Polbruk

Donica Tigela

Tarasowe trendy od Polbruk

Donica Tigela

Wybierając rozwiązania tarasowe zawsze należy pamiętać o tym, że aranżacja tarasu i przestrzeni wokół domu powinna być spójna stylistycznie z bryłą budynku. Nawierzchnia wykonana z prefabrykatów betonowych doskonale sprawdza się ze względu na trwałość i funkcjonalność, a „betonowe” dodatki to obecnie bardzo modne i dizajnerskie elementy aranżacji, które warto uwzględnić w projekcie.

 

Źródło: Polbruk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Tarasy, Nowoczesny Taras, Aranżacja Tarasu, Technologie

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera