Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


UGO Architecture zmieni oblicze Placu Wolności w Poznaniu

 

Czas czytania: ~2 min


Poznańska pracownia UGO Architecture zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję sezonowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu na potrzeby kulturalne, rekreacyjne i gastronomiczne. Celem zorganizowanego przez Estradę Poznańską konkursu było znalezienie rozwiązań przestrzennych, które na czas od kwietnia do października zamieniałyby poznański Plac Wolności w tętniące życiem miejsce. Realizacja wyłonionego w rozstrzygniętym właśnie konkursie projektu ma mieć swoją inaugurację wiosną 2022 roku. Założeniem projektu i konkursu było stworzenie na placu Wolności w Poznaniu trzech stref: koncertowej, gastronomicznej i strefy odpoczynku.

 

UGO Architecture wygrywa konkurs architektoniczny

W konkursie udział wzięły cztery pracownie: 1050 Pracownia Architektury, Pracownia architektoniczna Insomia, A2P2 Architektura&Planning i UGO Architecture. Powołane przez Estradę Poznańską jury za najlepszą uznało propozycję pracowni UGO Architecture, założonej przez Hugona Kowalskiego, niegdyś zdobywcę tytułu najzdolniejszego absolwenta wydziału architektury, który ma na koncie wystawy, jak ta prezentowana podczas Biennale Architektury w Wenecji, czy projekty dla lokalnych społeczności.

 

Zobacz projekty pracowni, które wzięły udział w konkursie architektonicznym

Sąd konkursowy obradował w składzie: mgr inż. arch. Wojciech Krawczuk, SARP Poznań – Przewodniczący Sądu, mgr inż. arch. Mikołaj Stępień, SARP Poznań – Sędzia Referent, mgr inż. arch. Katarzyna Podlewska, Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania – Sędzia, mgr inż. arch. Jacek Maleszka, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków – Sędzia, Piotr Libicki, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki, Zarząd Dróg Miejskich – Sędzia, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej – Sędzia, Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto – Sędzia, mgr inż. arch. Jakub Głaz – Sekretarz Konkursu (bez prawa głosu). „Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta” - mówiła Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej, dodając, że Plac Wolności ma się stać tętniących życiem miejscem także ze względu na planowany w tym samym czasie remont Starego Rynku.

 

Plac Wolności będzie pełny życia

Pierwszą nagrodę w konkursie jury zdecydowało się przyznać propozycji zgłoszonej przez pracownię  UGO Architecture. Ten projekt uznano za oferujący najbardziej elastyczne i dobrze przemyślane rozwiązania, który zarazem przewiduje wiele różnych scenariuszy użytkowania placu. Doceniono także logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. „Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach” - podkreślali jurorzy. 

 

Zobacz nagrodzony projekt placu

Źródło: estrada.poznan.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera