Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt dla warszawskiego szkieletora

 

Czas czytania: ~2 min


Nowy projekt dla najbardziej znanego warszawskiego szkieletora mają Piotr Bujnowicz i Szymon Lenkowski. To oni są nowymi właścicielami od 30 lat nie dokończonego budynku przy Placu Politechniki. Inwestorzy chcą nie tyle dokończyć budowlę, ile zmienić jej funkcję i wygląd, czyniąc ją dominantą dla tej części miasta.

 

Projekt warszawskiego szkieletora

Nietypowy projekt przebudowy

Każde polskie miasto ma swoje szkieletory – rozpoczęte i nigdy niezakończone budowy, które z czasem stają się tematami miejskich legend, są miejscami owianymi tajemnicą i na swój sposób fascynującymi. Najsłynniejszym szkieletorem w Polsce był ten w Krakowie, górujący nad miastem od połowy lat 70. nie ukończony wieżowiec w ubiegłym roku zniknął z panoramy Krakowa, bo zamienił się w luksusowy biurowiec. Teraz – być może – swoje oblicze zmieni jeden ze szkieletorów warszawskich.

Projekt warszawskiego szkieletora
Projekt warszawskiego szkieletora
Projekt warszawskiego szkieletora

Historia nigdy nieukończonego budynku przy Placu Politechniki w Warszawie sięga początku lat 90., kiedy to na niezwykle prestiżowo zlokalizowanej działce naprzeciwko zabytkowego gmachu Politechniki Warszawskiej Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Bratniak” postanowiła zbudować biurowiec. Od tamtej pory przez trzy dekady z inwestycją tą wiązały się liczne kontrowersje i wątpliwości, nawet gdy obiekt zmienił właściciela, budowa nie została ukończona. Wyższy o trzy kondygnacje od okolicznych domów narożny budynek szpeci zabytkowy plac szarą elewacją i szybami o refleksyjnych szybach.

Projekt warszawskiego szkieletora
Projekt warszawskiego szkieletora

Nowe życie szkieletora

Czy nowy projekt dla warszawskiego szkieletora odmieni jego los, a także wygląd stylowego Placu Politechniki? Nowi inwestorzy, Piotr Bujnowicz i Szymon Lenkowski, zapewniają, że tak. Mają już na koncie przebudowy kilku budynków w Warszawie, którym z sukcesem dali nowe życie, tak samo ma się stać w przypadku szkieletora przy Placu Politechniki. Nowi właściciele chcą przede wszystkim zmienić funkcję budynku – teraz ma on pomieścić mieszkania. Nowy wygląd budynku zaprojektował Tomasz Purchała z pracowni Blokhauz. Architekt zaproponował elewacje ze szkła i aluminium, utrzymane w ciemnej kolorystyce, zaokrąglone na narożach. „Skoro wysoki budynek jest dominantą pejzażu architektonicznego placu, niech dalej nią pozostanie, niech będzie „wykrzyknikiem”. (…) Nowoczesna stylistyka nawiązywać będzie do współczesnej architektury europejskich metropolii, gdzie „nowe” wpisane zostaje w historyczną tkankę miasta” - podkreślają inwestorzy. W 10-kondygnacyjnym gmachu po przebudowie ma się znaleźć osiem luksusowych apartamentów. Na zmianę funkcji i wyglądu budynku muszą jednak wyrazić zgodę urzędnicy – Plac Politechniki znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, a pozwolenie na budowę dla tego obiektu zakłada powstanie biurowca.

Projekt warszawskiego szkieletora

Projekt przebudowy szkieletroa - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, plac Politechniki 4
Inwestorzy: Piotr Bujnowicz i Szymon Lenkowski

Projekt architektoniczny: Tomasz Purchała z pracowni Blokhauz

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2022
Zdjęcia: Szymon Lenkowski

Wizualizacja: Tomasz Purchała


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera