Torprojekt i Kuryłowicz & Associates projektują dworce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe stacje kolejowe wg Torprojekt i Kuryłowicz & Associates

 

Czas czytania: ~2 min


Konsorcjum Torprojekt i Kuryłowicz & Associates weźmie udział w dużym projekcie modernizacji warszawskiej linii średnicowej. 8 kwietnia 2021 roku podpisało umowę z inwestorem w tym przedsięwzięciu, spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace na odcinku pomiędzy dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia mają potrwać do 2029 roku.

 

Projekt dworca

Stacja Warszawa Ochota

Projekt dworca

Warszawa Ochota

Kuryłowicz & Associates projektuje dworce

Nowe stacje kolejowe wg Kuryłowicz & Associates i Torprojekt pojawią się pomiędzy stacją Warszawa Wschodnia, która przeszła metamorfozę tuż przed mistrzostwami Euro 2012 i Warszawa Zachodnia, której przebudowa właśnie trwa. Na linii średnicowej PKP zaplanowało wyłączenie z obsługi ruchu pasażerskiego przystanku Powiśle, za to zbudowanie na trasie pociągów dwóch całkiem nowych stacji - przy rondzie de Gaulle’a oraz przy Wybrzeżu Kościuszkowskim (w pobliżu ulicy Solec). Ale na tym nie koniec – projekt obejmuje jeszcze więcej działań związanych z linią średnicową.

Projekt dworca

Stacja Warszawa Śródmieście

Projekt dworca

Stacja Warszawa Wschodnia

Modernizacja warszawskiej linii średnicowej to najważniejsza inwestycja kolejowa w aglomeracji warszawskiej w ciągu ostatnich dekad. Jej celem jest zwiększenie przepustowości ruchu kolejowego i stworzenie mieszkańcom Warszawy korzystniejszych warunków komunikacji w ścisłym centrum stolicy. Ale nie tylko. W opracowanym przez Kuryłowicz & Associates i Torprojekt projekcie znajduje się na przykład budowa… parku lineranego. Jak piszą projektanci: „Park mógłby znajdować się częściowo nad modernizowaną linią, jak też w jej najbliższym otoczeniu. Swój początek miałby nad fragmentarycznie przykryty przystankiem Warszawa Ochota, a kończyć mógłby się na przystanku przy rondzie de Gaulle’a. Ciąg ten w naturalny sposób może połączyć się z miejskim układem zieleni”.

Projekt dworca

Przystanki warszawskiej linii średnicowej

Projekt budowy, modernizacji, remontu dworców

Jednak większość założeń projektu nowych stacji kolejowych wg Kuryłowicz & Associates i Torprojekt dotyczy form architektury. Poza powstaniem wspomnianych dwóch nowych stacji renowację ma przejść przystanek „Powiśle”, zaś na dworcu Warszawa Wschodnia powstanie hala przykrywająca wszystkie perony,  poprawiająca komfort podróżnych i kreująca odpowiedni dla stolicy układ estetyczno-przestrzenny. Duże zmiany czekają także wpisany niedawno do rejestru zabytków przystanek „Śródmieście”. Obecne trzy perony z dwoma torami zastąpią tu dwa perony z czterema torami, a zarazem zostanie odtworzona część oryginalnego wystroju projektu Jerzego Sołtana i Zbigniewa Ihnatowicza, a mozaiki Wojciecha Fangora, dziś ledwo widoczne, zostaną odrestaurowane i wyeksponowane. W tym samym projekcie pojawia się także wyczekiwany od lat łącznik pomiędzy stacją metra Centrum, peronami Śródmieścia a dworcem Centralnym.

 

Więcej na: torprojekt.pl, srednica.info


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły
Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych wars ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera