Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Helmut Jahn nie żyje – zginął w wypadku

 

Czas czytania: ~2 min


8 maja 2021 roku na przedmieściach Chicago w wypadku drogowym zginął światowej sławy architekt, Helmut Jahn. Jak mówią raporty lokalnej policji, jadący rowerem architekt z nieznanych przyczyn zignorował znak „stop” i wjechał na skrzyżowanie wprost pod koła dwóch jadących poprzeczną drogą samochodów. 81-letni Helmut Jahn zginął na miejscu.

 

Helmut Jahn

Helmut Jahn

Tragiczna śmierć światowej sławy architekta

Helmut Jahn urodził się w 1940 roku w miejscowości Zirndorf niedaleko Norymbergi. W 1965 roku skończył studia na Politechnice w Monachium, rok później wyjechał do Chicago by kontynuować naukę na Illinois Institute of Technology. Niedługo potem dołączył do zespołu pracowni C. F. Murphy Associates, w której już po kilku latach został wiceszefem, a po odejściu na emeryturę założyciela, Charlesa Murphy’ego przejął szefostwo.

 

Wszystkie swoje najbardziej znane projekty jednak Helmut Jahn stworzył pod własnym nazwiskiem. Sam architekt przyznawał się do inspiracji dorobkiem Ludwiga Miesa van der Rohe, był wyznawcą chłodnego, surowego modernizmu, zaprojektował wiele strzelistych, szklanych wieżowców, których popularność przypisuje się właśnie amerykańskiemu dorobkowi Miesa.

 

Wśród najbardziej znanych realizacji Helmuta Jahna są budynki powstałe w USA (w tym w Chicago, w którym architekt został na stałe), ale poza granicami Stanów Zjednoczonych. W 1985 roku powstał przypominający kształtem kopułę budynek mieszczący część biur władz stanu Illinois, czyli James R. Thompson Center w Chicago; pod koniec lat 80. w Filadelfii wyrosły dwie zdobne szklane wieże kompleksu Liberty Place. Helmut Jahn zaprojektował budynek Charlemagne w Brukseli – siedzibę Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej, w Singapurze – m.in. wieżowiec Caltex House, w Kolonii – lotnisko im. Karola Adenauera, w Monachium dwa połączone kładką szklane biurowce Highlight Towers. Choć Helmut Jahn ma w swoim dorobku bardzo wiele szklanych drapaczy chmur, projektował też innego rodzaju obiekty – jak Joe and Rika Mansueto Library w Chicago, bibliotekę ukrytą pod ziemią i nakrytą szklaną kopułą. Wśród najnowszych realizacji Helmuta Jahna wymienić można 237-metrowy apartamentowiec 50 West Street na Manhattanie w Nowym Jorku czy skręconą jak wiertło Rottweil Test Tower – wieżę do testowania wind w Rottweil w Niemczech.

Helmut Jahn – specjalista od wieżowców

Zanim Helmut Jahn zaprojektował budynek w Warszawie jego najbardziej znaną wśród Polaków  realizacją było Sony Centre, oddany do użytku w 2000 roku ogromny kompleks rozrywkowy w Berlinie, zbudowany na Placu Poczdamskim w miejscu „ziemi niczyjej”, a więc terenu pomiędzy dwoma częściami Muru Berlińskiego.

Helmut Jahn

Sony Centre w Berlinie

W 2010 roku w Warszawie ruszyła budowa 44-kondygnacyjnego wieżowca Cosmopolitan projektu Helmuta Jahna. Położony przy ulicy Twardej w centrum Warszawy apartamentowiec, podobnie jak duża część projektów Jahna, to surowa, prosta, szklana bryła. Oddany do użytku w 2013 roku niejako „konkurował” z powstającym równolegle apartamentowcem Złota 44 Daniela Libeskinda. O ile gmach przy Złotej budzi do dziś kontrowersje, chodna, modernistyczna sylwetka wieży Cosmopolitan Helmuta Jahna szybko wrosła w panoramę Warszawy.

Helmut Jahn

Cosmopolitan Warszawa

Helmut Jahn

Cosmopolitan Warszawa

Źródło zdjęć: Wikimedia.org

Źródło: jahn-us.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt, Architekt, Architektura Zagraniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera