Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

 

Czas czytania: ~2 min


Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych warszawskich szkół. W maju 2021 roku ukazał się poradnik (można go pobrać ze strony Urzędu Miasta), który ułatwi projektowanie, budowę lub modernizację placówek oświatowych tak, aby były przyjazne, dostępne, powiązane z otoczeniem i działające na rzecz lokalnej społeczności. Przewodnik przygotował zespół architektów z pracowni WWAA we współpracy z inżynierami z Buro Happold i ekspertem od akustyki Mikołajem Jaroszem (Ecophon Saint-Gobain). Autorzy ściśle współpracowali z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Biurem Edukacji, Zarządem Zieleni oraz Fundacją Szkoła z Klasą. Nad redakcją naukową publikacji czuwała architekt dr Monika Wróbel.

 

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie
Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Standardy architektoniczne dla nowych szkół w Warszawie

Pomysł, aby nowo powstające szkoły w Warszawie projektowane były z uwzględnieniem potrzeb wielu różnych grup użytkowników i w zgodzie ze społecznymi i środowiskowymi oczekiwaniami współczesności nie jest nowy. W 2017 roku władze stolicy rozstrzygnęły konkurs na projekt szkoły przy ulicy Zaruby na Kabatach, która miała być innowacyjna i wskazująca drogę dla innych projektantów. Ówczesny konkurs wygrał projekt zgłoszony przez zespół Macieja Siudy. Kilka miesięcy temu zakończyła się realizacja tego projektu, a 11 maja 2021 roku okazało się, że budynek znalazł się w gronie 18 obiektów nominowanych w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Kompleks szkolny mieści  8-oddziałowe przedszkole dla 200 dzieci i szkołę podstawową dla około 420 uczniów. Obie placówki mają osobne wejścia, dziedzińce i tarasy z zielenią,  strefy edukacyjne i rekreacyjne. „I szkołę, i przedszkole organizujemy wokół zielonych podwórek, a następnie przeciągamy je, wynosimy na dachy po stronie południowej. Z tej zieleni, starannie zaprojektowanej i wkomponowanej, mają korzystać dzieci i uczniowie” – tłumaczył swój projekt Maciej Siuda.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie
Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Nominowana właśnie do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy szkoła przy ulicy Zaruby w Warszawie składa się z  siedmiu prostopadłościennych brył. W projekcie Macieja Siudy główny nacisk położono na prostotę form, ich jasny układ i otwartość. Budynek utrzymany został w stonowanych kolorach ziemi, a inspiracją dla nich była gama zaczerpnięta z pobliskiego Lasy Kabackiego. Część fasady zdobi kompozycja przestrzenna Moniki Sosnowskiej - to różowa poręcz z balustrady, która “ucieka” na mur kreśląc na niej esy-floresy.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Maciej Siuda projektuje dla najmłodszych

Projekt Macieja Siudy jest wzorem dobrej szkoły – przywoływany jest przy okazji debaty na temat ogłoszonych właśnie standardów architektonicznych dla budynków oświatowych, ma szansę na ważną nagrodę. Szkoda jedynie, że ze względu na pandemię i przeniesienie nauki w tryb zdalny najmniej wciąż okazji do użytkowania  budynku mieli sami uczniowie...

 

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem - metryczka projektu szkoły

Lokalizacja: ul. Zabruby 7, Warszawa
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Projekt architektoniczny: Maciej Siuda Pracownia, zespół autorski: Maciej Siuda, Konrad Żaglewski, Marcin Szulc, Jolanta Szybiak, Karol Wiśniewski, Współpraca projektowa: DMK Projekt (konstrukcja), Przemysław Zalewski i Wspólnicy (instalacje sanitarne), El Project (instalacje elektryczne), PASA Design (architektura krajobrazu), Monika Sosnowska (instalacja artystyczna), Katarzyna Przezwańska (kolorystyka i materialność), Paweł Grobelny (przestrzeń publiczna)

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Zdjęcia: Piotr Krajewski

Źródło: um.warszawa.pl, um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera