Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

 

Czas czytania: ~2 min


Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych warszawskich szkół. W maju 2021 roku ukazał się poradnik (można go pobrać ze strony Urzędu Miasta), który ułatwi projektowanie, budowę lub modernizację placówek oświatowych tak, aby były przyjazne, dostępne, powiązane z otoczeniem i działające na rzecz lokalnej społeczności. Przewodnik przygotował zespół architektów z pracowni WWAA we współpracy z inżynierami z Buro Happold i ekspertem od akustyki Mikołajem Jaroszem (Ecophon Saint-Gobain). Autorzy ściśle współpracowali z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Biurem Edukacji, Zarządem Zieleni oraz Fundacją Szkoła z Klasą. Nad redakcją naukową publikacji czuwała architekt dr Monika Wróbel.

 

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie
Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Standardy architektoniczne dla nowych szkół w Warszawie

Pomysł, aby nowo powstające szkoły w Warszawie projektowane były z uwzględnieniem potrzeb wielu różnych grup użytkowników i w zgodzie ze społecznymi i środowiskowymi oczekiwaniami współczesności nie jest nowy. W 2017 roku władze stolicy rozstrzygnęły konkurs na projekt szkoły przy ulicy Zaruby na Kabatach, która miała być innowacyjna i wskazująca drogę dla innych projektantów. Ówczesny konkurs wygrał projekt zgłoszony przez zespół Macieja Siudy. Kilka miesięcy temu zakończyła się realizacja tego projektu, a 11 maja 2021 roku okazało się, że budynek znalazł się w gronie 18 obiektów nominowanych w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Kompleks szkolny mieści  8-oddziałowe przedszkole dla 200 dzieci i szkołę podstawową dla około 420 uczniów. Obie placówki mają osobne wejścia, dziedzińce i tarasy z zielenią,  strefy edukacyjne i rekreacyjne. „I szkołę, i przedszkole organizujemy wokół zielonych podwórek, a następnie przeciągamy je, wynosimy na dachy po stronie południowej. Z tej zieleni, starannie zaprojektowanej i wkomponowanej, mają korzystać dzieci i uczniowie” – tłumaczył swój projekt Maciej Siuda.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie
Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Nominowana właśnie do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy szkoła przy ulicy Zaruby w Warszawie składa się z  siedmiu prostopadłościennych brył. W projekcie Macieja Siudy główny nacisk położono na prostotę form, ich jasny układ i otwartość. Budynek utrzymany został w stonowanych kolorach ziemi, a inspiracją dla nich była gama zaczerpnięta z pobliskiego Lasy Kabackiego. Część fasady zdobi kompozycja przestrzenna Moniki Sosnowskiej - to różowa poręcz z balustrady, która “ucieka” na mur kreśląc na niej esy-floresy.

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem w Warszawie

Maciej Siuda projektuje dla najmłodszych

Projekt Macieja Siudy jest wzorem dobrej szkoły – przywoływany jest przy okazji debaty na temat ogłoszonych właśnie standardów architektonicznych dla budynków oświatowych, ma szansę na ważną nagrodę. Szkoda jedynie, że ze względu na pandemię i przeniesienie nauki w tryb zdalny najmniej wciąż okazji do użytkowania  budynku mieli sami uczniowie...

 

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem - metryczka projektu szkoły

Lokalizacja: ul. Zabruby 7, Warszawa
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Projekt architektoniczny: Maciej Siuda Pracownia, zespół autorski: Maciej Siuda, Konrad Żaglewski, Marcin Szulc, Jolanta Szybiak, Karol Wiśniewski, Współpraca projektowa: DMK Projekt (konstrukcja), Przemysław Zalewski i Wspólnicy (instalacje sanitarne), El Project (instalacje elektryczne), PASA Design (architektura krajobrazu), Monika Sosnowska (instalacja artystyczna), Katarzyna Przezwańska (kolorystyka i materialność), Paweł Grobelny (przestrzeń publiczna)

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Zdjęcia: Piotr Krajewski

Źródło: um.warszawa.pl, um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera