Architektura wzmacniająca wspólnotę - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon Serpentine Gallery – wkrótce otwarcie

 

Czas czytania: ~2 min


11 czerwca 2021 roku w Kensington Gardens w Londynie, jak co roku zostanie otwarty kolejny letni pawilon Serpentine Gallery. Od 2000 roku każdego lata działająca tu galeria sztuki powiększa swoją przestrzeń o specjalnie na jej potrzeby zaprojektowany tymczasowy pawilon. Pierwszy letni pawilon Serpentine Gallery zaprojektowała Zaha Hadid; po niej projektowali w tym miejscu wszyscy światowej sławy architekci.

 

Serpentine Pavilion 2021, proj. Counterspace

Prestiżowy międzynarodowy projekt pawilonu

W maju 2021 roku dyrekcja Serpentine Gallery ogłosiła, że kolejny pawilon, ten, który powstanie w 2022 roku, zaprojektuje Theaster Gates. To wiadomość o tyle emocjonująca, że Gates jest artystą, nie architektem. Po raz pierwszy w 21-letniej historii tego przedsięwzięcia pawilon nie wyjdzie spod ręki architekta. Oczywiście na razie za wcześnie na wizualizacje obiektu – tym bardziej świat czeka na nie z niecierpliwością.

 

Zanim jednak Theaster Gates zaprezentuje swój pomysł otwarte zostanie tegoroczne wcielenie letniego pawilonu Serpentine Gallery w Londynie. Chcąc być precyzyjnym – tegoroczny pawilon to ten, który miał powstać 12 miesięcy temu. Z powodu pandemii w 2020 roku galeria nie zdecydowała się na realizację projektu i został on o rok przesunięty.

 

Pawilon Serpentine Gallery, który będzie można zwiedzać od 11 czerwca w Kensington Gardens zaprojektowała interdyscyplinarna pracownia Counterspace, mająca swoją siedzibę w Johannesburgu. Założycielka i szefowa pracowni, Sumayya Vally, zimą tego roku została przez magazyn „Time” uznana za jedną ze stu osób mających szansę w największym stopniu wpłynąć na świat w przyszłości. Jest ona zarazem najmłodszą osobą, która zaprojektowała pawilon Serpentine.

Serpentine Pavilion 2021, proj. Counterspace

Architektura wzmacniająca wspólnotę

Ten pawilon koncentruje się na wzmacnianiu i współpracy z wieloma różnymi grupami, które mówią różnymi głosami i mają za sobą różną historię. Wynika z zainteresowania tematami tożsamości, wspólnoty, przynależności i gromadzenia się” – mówi  Sumayya Vally, podkreślając, że ostatni rok aż nazbyt wyraźnie pokazał nam wartość tych zjawisk, ale także trudności, jakie można z nimi mieć. To dlatego nowy pawilon Serpentine Gallery został założony na sprzyjającym spotkaniom planie centralnym, ale skomponowano go z pozornie do siebie nie pasujących, jakby czerpanych z różnych tradycji elementów.

 

Źródło: serpentinegalleries.org

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Zagr, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera