Architektura wzmacniająca wspólnotę - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon Serpentine Gallery – wkrótce otwarcie

 

Czas czytania: ~2 min


11 czerwca 2021 roku w Kensington Gardens w Londynie, jak co roku zostanie otwarty kolejny letni pawilon Serpentine Gallery. Od 2000 roku każdego lata działająca tu galeria sztuki powiększa swoją przestrzeń o specjalnie na jej potrzeby zaprojektowany tymczasowy pawilon. Pierwszy letni pawilon Serpentine Gallery zaprojektowała Zaha Hadid; po niej projektowali w tym miejscu wszyscy światowej sławy architekci.

 

Serpentine Pavilion 2021, proj. Counterspace

Prestiżowy międzynarodowy projekt pawilonu

W maju 2021 roku dyrekcja Serpentine Gallery ogłosiła, że kolejny pawilon, ten, który powstanie w 2022 roku, zaprojektuje Theaster Gates. To wiadomość o tyle emocjonująca, że Gates jest artystą, nie architektem. Po raz pierwszy w 21-letniej historii tego przedsięwzięcia pawilon nie wyjdzie spod ręki architekta. Oczywiście na razie za wcześnie na wizualizacje obiektu – tym bardziej świat czeka na nie z niecierpliwością.

 

Zanim jednak Theaster Gates zaprezentuje swój pomysł otwarte zostanie tegoroczne wcielenie letniego pawilonu Serpentine Gallery w Londynie. Chcąc być precyzyjnym – tegoroczny pawilon to ten, który miał powstać 12 miesięcy temu. Z powodu pandemii w 2020 roku galeria nie zdecydowała się na realizację projektu i został on o rok przesunięty.

 

Pawilon Serpentine Gallery, który będzie można zwiedzać od 11 czerwca w Kensington Gardens zaprojektowała interdyscyplinarna pracownia Counterspace, mająca swoją siedzibę w Johannesburgu. Założycielka i szefowa pracowni, Sumayya Vally, zimą tego roku została przez magazyn „Time” uznana za jedną ze stu osób mających szansę w największym stopniu wpłynąć na świat w przyszłości. Jest ona zarazem najmłodszą osobą, która zaprojektowała pawilon Serpentine.

Serpentine Pavilion 2021, proj. Counterspace

Architektura wzmacniająca wspólnotę

Ten pawilon koncentruje się na wzmacnianiu i współpracy z wieloma różnymi grupami, które mówią różnymi głosami i mają za sobą różną historię. Wynika z zainteresowania tematami tożsamości, wspólnoty, przynależności i gromadzenia się” – mówi  Sumayya Vally, podkreślając, że ostatni rok aż nazbyt wyraźnie pokazał nam wartość tych zjawisk, ale także trudności, jakie można z nimi mieć. To dlatego nowy pawilon Serpentine Gallery został założony na sprzyjającym spotkaniom planie centralnym, ale skomponowano go z pozornie do siebie nie pasujących, jakby czerpanych z różnych tradycji elementów.

 

Źródło: serpentinegalleries.org

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Zagr, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera