Ochronić dzieło architektury modernistycznej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt w obronie brutalistycznego dziedzictwa

 

Czas czytania: ~2 min


Ondřej Chybík i Michal Krištof, którzy w 2010 roku założyli własną pracownię Chybik + Kristof Architects mają na koncie wiele ciekawych i nagradzanych projektów. Jednak tworzenie nowych brył nie jest jedynym polem ich działalności. Architekci od lat nagłaśniają problem niszczenia wybitnych przykładów architektury drugiej połowy XX wieku. Często stają w obronie brutalistycznego dziedzictwa.

 

Dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie

Ochronić dzieło architektury modernistycznej

Mówienie o tym, że warto i należy chronić architekturę późnego modernizmu – to ważne i potrzebne działanie. Ale Chybik + Kristof Architects poszli krok dalej. Od wielu lat walcząc o zachowanie brutalistycznego dworca autobusowego Zvonarka w Brnie stworzyli projekt jego modernizacji – przedstawili propozycję, jak można pogodzić współczesne wymagania z szacunkiem do niezwykłej, ciekawej, cennej bryły.

Dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie
Dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie

Dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie powstał w latach 1984 - 1988 roku wg projektu Radúza Russa. Budynek utrzymany jest w estetyce brutalizmu z betonową, surową strukturą. Jak to często ma miejsce, dworzec postarzał się i jako zaniedbany przestał się nie tylko podobać, ale i pełnić dobrze swoją funkcję. W obliczu realnego planu rozbiórki dworca Chybik + Kristof Architects zaproponowali projekt jego modernizacji, współpracowali także przy zbiórce funduszy na realizację, w konsultacjach z różnymi grupami interesu, z tłumaczeniem wartości tej architektury i potrzeby jej zachowania.

Dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie

Projekt modernizacji cennego budynku

I tak po wielu latach działań udało się zrealizować plan: dworzec autobusowy Zvonarka w Brnie został zachowany, przeszedł też niezbędną modernizację. Budynek zachował swoją masywną, betonową strukturę, którą uzupełniono malowaną na biało stalową konstrukcją. Walory zarówno betonowych ścian, jak lekkiej struktury ze stalowych rur podkreśla bardzo starannie dobrane oświetlenie. Jak mówią członkowie pracowni Chybik + Kristof Architects ich celem była maksymalna otwartość i transparentność tego obiektu, wydobycie walorów brutalistycznej bryły, ale jednocześnie nadanie jej nieco „jaśniejszego” wyrazu. Ta realizacja to dowód, że nawet chroniąc istniejące obiekty można wciąż tworzyć kreatywne wizje i że projektowanie nie stoi w sprzeczności z szacunkiem do tego, co już zbudowane.

 

Źródło: chybik-kristof.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera